Всесвіт

Вчені припустили, що водні порожнини в крижаній оболонці Європи населяють живі огранізми

Вивчення крижаної тріщини в Гренландії допомогло дослідникам зрозуміти, які процеси відбуваються під льодами Європи, супутника Юпітера. Відкриття, як вважають автори роботи, допоможе в пошуку позаземного життя.

Дослідники зі школи наук про Землю, енергетику та навколишнє середовище Стенфордського університету виявили схожість між подвійною грядою у формі літери “М”, що утворилася на поверхні Гренландії, і знаменитими тріщинами, які покривають поверхні супутника Європа.

Подвійний гребінь Європи (ліворуч) на зображенні, отриманому місією Галілео і подвійний хребет Гренландії (праворуч) на зображенні з супутника WorldView-3, зробленому в липні 2018 року. Джерело: Riley Culberg et al., Nature Communications

З використанням радарів, що проникають крізь лід, вчені зібрали дані про подвійну гряду, що розташована в 60 км від краю щита на північному заході Гренландії. На основі аналізу результатів дослідження вчені показали, що формування такої структури в крижаній поверхні Гренландії пов’язано з мілководними порожнинами, розташованими на невеликій глибині під поверхнею льоду.

Дослідники вважають, що при формуванні тріщини в поверхні льоду, вода з внутрішньої порожнини під тиском спрямовується наверх. Повторне замерзання води, що заповнила тріщину, призводить до перерозподілу тиску і формування подвійного гребеня такої форми, яку вдалося знайти в Гренландії і на Європі.

“Люди вивчають ці подвійні хребти вже більше 20 років, але ми вперше змогли побачити щось подібне на Землі і показати, як природа творить своє диво. Ми робимо великий крок у розумінні того, які процеси насправді домінують у фізиці та динаміці крижаного панцира Європи”,говорить Грегор Штайнбрюгге, співавтор дослідження, планетолог в Лабораторії реактивного руху НАСА

Механізм формування подвійного гребеня. Джерело: Riley Culberg et al., Nature Communications

Як відзначають дослідники, Європа – один з головних кандидатів на існування позаземного життя. Протягом десятиліть вчені намагалися розгадати таємницю океану супутника Юпітера. Однак щільна крижана оболонка товщиною від 20 до 30 км істотно ускладнювала дослідження.

Подвійні хребти, гігантські прорізи на поверхні, були виявлені на Європі ще під час місії апарату «Галілео», але отримані знімки не відповідали на питання про те, як утворилися такі структури.

Дослідники зі Стенфорда вважають, що оболонка Європи — це не величезна брила нерухомого льоду, а система, що змінюється та схильна до впливу безлічі геологічних і гідрологічних процесів. Автори роботи вважають, що крижана структура може бути не бар’єром, а потенційним місцем проживання живих організмів.

“Оскільки вони (водні порожнини) знаходяться ближче до поверхні, куди надходять різні хімічні речовини з космосу, з інших супутників і з вулканів Іо, у життя є шанс, якщо в оболонці є порожнини з водою. Якщо механізм, який ми бачимо в Гренландії, схожий на те, як це відбувається на Європі, виходить, що вода є на всьому супутнику”, – говорить Дастін Шредер, співавтор дослідження, доцент кафедри геофізики в школі наук про Землю, енергетику та навколишнє середовище Стенфордського університету

Вчені підкреслюють, що їх пояснення того, як утворюються подвійні хребти, настільки складне, що вони не могли б уявити його без аналога на Землі. Результати дослідження дають радіолокаційну сигнатуру для швидкого виявлення процесу утворення подвійних гребенів. Такі дослідження заплановані в майбутніх місіях НАСА з дослідження Європи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments