Наука

У викопному пилку виявили “сонцезахисний крем” древніх рослин

У викопних рослинах знайшли речовини, що захищають від сонячної радіації. Це відкриття пояснює причину пермського масового вимирання.

Міжнародна група дослідників розробила метод виявлення сонцезахисних сполук рослин у викопних зернах пилку. Дослідження показало, що рослини, які збереглися в породах віком близько 250 млн років, містять сполуки, які діють як сонцезахисний крем для захисту від середнього ультрафіолету (УФ-Б). Це підтверджує вплив збільшення УФ-Б на пермське масове вимирання.

Вчені розробили метод виявлення в зернах викопного пилку фенольних сполук, які формуються в зовнішніх стінках рослин. Рослини потребують сонячного світла для фотосинтезу, але вони повинні захищати себе і особливо свій пилок від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, пояснюють автори дослідження. Для захисту рослини виробляють спеціальні сполуки, які діють як сонцезахисний крем, захищають вразливі клітини та забезпечують успішне розмноження.

Зразок пилку часів кінця пермського періоду. Зображення: Liu Feng, Nanjing Institute of Geology and Palaeontology

Ілюстрація впливу ультрафіолету на масове вимирання. Зображення: Conor Haynes-Mannering, University of Nottingham

Дослідження викопних зерен пилку, видобутих у Тибеті, показало, що зразки пилку, які утворилися під час піка активності пермського масового вимирання, містять максимальну кількість захисних фенольних сполук.

Масове вимирання в кінці пермського періоду (близько 250 млн років тому) — найсерйозніше з п’яти великих масових вимирань. В цей час загинуло за різними оцінками до 80% всіх видів, що мешкали на Землі. Дослідники пов’язують це вимирання з виверженням вулкана континентального масштабу, що охопило більшу частину сучасного Сибіру.

Вулканічна активність призвела до викиду в атмосферу величезної кількості вуглецю, який був замкнений в надрах Землі, що призвело до великомасштабного парникового потепління. Ця подія глобального потепління супроводжувалося, як вважають вчені, руйнуванням озонового шару Землі. Відкриття збільшеної кількості елементів, спрямованих на захист від ультрафіолету, підтверджує цю гіпотезу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button