Земля

Генетично модифікованих москітів випустили на волю

Уряд Буркіна-Фасо, держави в Західній Африці, дозволив випустити на волю генетично модифікованих москітів, щоб позбутися від малярії.

Це дія — частина довгострокового плану щодо знищення москітів, які переносять малярію. Це буде перший прецедент подібного роду на території Африки (у Бразилії подібних москітів випустили ще в 2016 році).

Малярія поширюється, коли паразити заражають москітів, а комахи вже переносять захворювання на людей. За даними Центрів контролю і профілактики захворювань тільки в 2016 році від малярії померло 445 000 чоловік, в основному це були діти в Африці. Якщо знизити кількість певного виду москітів — або позбавитися від них повністю — число хворих на малярію може знизитися.

Москіти, яких дослідники планують випустити в селі Бана, — це генетично модифіковані повністю стерильні самці. Вони не покликані знищити малярію — вони швидше створені для того, щоб місцеві жителі повірили науковому співтовариству.

Якщо все пройде добре, то дослідники Буркіна-Фасо, а пізніше в Малі та Уганді сподіваються випустити на волю москітів генного драйву. Цих особин вже змінять так, що вони будуть нести мутації, спрямовані на зниження числа москітів, і саме ці модифіковані москіти передадуть своїм нащадкам.

Ніхто і ніколи поки не випускав на волю тварин і комах з генним драйвом з однієї простої причини: це ризиковано. Якщо москіти, які будуть випущені зараз, призведуть до якихось несподіваних наслідків, то людям доведеться всього лише почекати, поки всі ці комахи загинуть. Але коли на волю випустять особин з генним драйвом, нічого відіграти назад вже не вийде. Але беручи до уваги кількість смертей від малярії, потенційний успіх експерименту може вартувати ризику.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button