Наука

Генна терапія від епілепсії: вчені запропонували метод лікування

Існуючі методи терапії не так вибіркові, як хотілося б — крім хворих нейронів вони зачіпають і здорові. На щастя, новий метод позбавлений цих недоліків.

Понад 50 мільйонів людей у світі страждають на епілепсію, і третина з них має дуже поганий контроль симптомів. Поліпшити його може нова генетична терапія.

Image by @sciencephotolibrary from Canva

У людей, симптоми яких не зменшуються після прийому ліків, єдиним доступним варіантом для контролю нападів є видалення частини мозку, в якій вони виникають. Але ця процедура надзвичайно ризикована. Оскільки епілептичні напади викликані надмірною активністю нейронів у певних частинах мозку, здатність націлюватися на ці нейрони та вимикати їх цілком може запобігти виникненню нападів.

Використовуючи інноваційний підхід до генної терапії, автори нової роботи змогли показати на клітинних і тваринних моделях, що можна цілеспрямовано впливати на нейрони, які викликають епілептичні напади. Це дозволило запобігти їх гіперактивності і виникнення судом в майбутньому.

Цей висновок має важливе значення не тільки для лікування лікарсько-стійкої епілепсії, але і для лікування інших неврологічних станів, викликаних гіперактивністю нейронів, включаючи хворобу Паркінсона та мігрень.

Генна терапія працює шляхом безпосередньої зміни генів людини для лікування захворювання або стану. Існує кілька різних способів зробити це. У попередніх дослідженнях, де генна терапія використовувалася для лікування епілепсії на тваринних моделях, автори робили це з використанням непатогенного вірусу. Дослідники вводили вірус в область мозку, де виникають судоми, а він потім змінював ДНК потрібних клітин.

У новій роботі дослідники використовували куди більш точковий метод генної терапії. Вони використовували ділянки генів, які називаються промоторами, і зв’язували їх з білками, що заспокоюють нейрони. В результаті автори змогли показати, що новий метод генної терапії ефективний для «заспокоєння» гіперактивних нейронів, що беруть участь у судомах, не впливаючи на здорові клітини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments