Земля

Геологи виявили «витік» важкого заліза з ядра Землі

Лабораторні експерименти і комп’ютерне моделювання показали, що важкі ізотопи заліза здатні мігрувати з земного ядра в мантію, а потім викидатися на поверхню з вулканічною лавою.

Геологи обнаружили «утечку» тяжелого железа из ядра Земли

Земна мантія починається на глибині близько 30 кілометрів і, досягнувши приблизно 2900 кілометрів, переходить в залізо-нікелеве ядро планети. Жодна пробурена свердловина досі не досягала мантії. Проте кам’яні метеорити з вельми поширеної групи хондритів — «будівельне сміття», що залишилося з часів формування Сонячної системи — аналогічні їй за складом. Це підтверджує і аналіз лави, піднятої з глибини вулканічними процесами.

З іншого боку, в хондритах виявляється куди менше важких ізотопів заліза, ніж у деяких вулканічних породах; це неспівпадання досі залишалося загадкою. Крім того, нижній 200-кілометровий шар мантії на кордоні з ядром демонструє аномальні сейсмічні властивості. Пояснити ці дивацтва вдалося команді Чарльза Лешера (Charles Lesher), професора Університету Аархуса в Данії. Стаття вчених опублікована в журналі Nature Geoscience.

Геологи обнаружили «утечку» тяжелого железа из ядра Земли
©L O Dwyer Brown, Aarhus University

У лабораторії вони змоделювали умови переходу між нижньою мантією і зовнішнім ядром, включаючи високий тиск (до 2 ГПа) і градієнт температури, яка в ядрі істотно вище (до 2100-2300 кельвінів). Виявилося, що в такій системі відбувається розділення ізотопів заліза: більш важкі атоми демонструють більшу мобільність, вони мігрують в область низької температури і тиску — і накопичуються там. За мільярди років цей процес легко міг привести до насичення мантійної речовини важким залізом.

Крім того, геологи провели комп’ютерне моделювання міграції важкого заліза в більш широких масштабах. Розрахунки показали, що ці ізотопи здатні проникати не тільки в мантію, але і підніматися вище. Захоплюючись мантійними плюмами, вони можуть досягати земної кори і в підсумку викидатися на поверхню вулканами у складі базальтової лави.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button