Земля

Геологи знайшли зниклу тектонічну плиту

Тектонічну плиту виявили в північній частині Канади. Вчені вважають, що отримані відомості допоможуть в прогнозуванні вулканічних вивержень і знаходженні запасів корисних копалин.

Тривимірна блок-схема Північної Америки, що показує томографічне зображення мантії. Метод розгортання плити, використовуваний для вирівнювання тектонічної плити Фараллон / © phys.org

Дослідження опубліковано в GSA Bulletin. Сьогодні існує вісім або дев’ять основних літосферних плит (в залежності від способу підрахунку, оскільки Індо-Австралійську плиту часто ділять на дві) і кілька дрібніших. Існування ще однієї плити довгий час було предметом наукових суперечок. Одні вважали, що її ніколи не було, інші – що вона поринула в земну мантію в період між 40 і 60 мільйонами років тому.

Ця гіпотетична плита, яку називають плитою Воскресіння, нібито сформувала особливий тип вулканічного пояса вздовж Аляски і штату Вашингтон. Вона повинна була бути третьою тектонічною плитою між двома основними – відомими як Кула і Фараллон, – які вже теж практично зникли.

Геологи з університету Х’юстону (США) вважають, що знайшли зниклу тектонічну плиту на півночі Канади. Для того, щоб «побачити» її, вони використовували топографічні зображення мантії і комп’ютерну томографію земних надр. Крім того, дослідники застосували метод так званого розгортання плит і технологію тривимірного картування.

Таким чином, вчені змогли дізнатися, як виглядали тектонічні плити Тихого океану в ранній кайнозойський період, який почався близько 66 мільйонів років тому і триває досі. На кордоні Тихого океану, як вважають автори роботи, і могла існувати плита Воскресіння.

Її виявлення, на думку геологів, має допомогти в прогнозуванні вивержень вулканів і родовищ корисних копалин. Адже вулкани і виходи на поверхню корисних копалин якраз знаходяться на кордонах тектонічних плит.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments