Головна / Земля / Глобальне потепління руйнує «дах світу»

Глобальне потепління руйнує «дах світу»

Льодовики західного Тибету були стабільними на протязі тисяч років. Але кілька місяців тому дві величезні крижані лавини зійшли з плато та назавжди змінили звичний пейзаж. Як показують дослідження, причиною безпрецедентного сходження льоду, ймовірно, є глобальне потепління, і по мірі зміни клімату подібні лиха можуть відбуватися в регіоні все частіше.

4a3259a7cd566e02ab5bee9026e8d5e1

Цього літа, 17 липня, від льодовика Ару відкололися понад 60 мільйонів кубічних метрів льоду і гірських порід, що еквівалентно обсягом 24 000 олімпійських басейнів. Через кілька хвилин лавина накрила близько 10 квадратних кілометрів долини, вбивши дев’ять пастухів разом зі сотнями овець та яків.

Супутникові зображення дають уявлення про масштаби катастрофи.

Цей знімок НАСА показує високогір’я Ару до сходження лавини.


24 червня 2016 року. © NASA

На цьому знімку видно наслідки обвалення льодовика.


21 липня 2016 року. © NASA

Настільки великі льодовикові обвали трапляються вкрай рідко. Липневий інцидент в Тибеті став другою за величиною крижаною лавиною, яка поступається лише льодовику Колка, що зійшов на Кавказі в 2002 році.
Західний Тибет довгий час вважався стабільною льодовиковою областю. На відміну від Південного і Східного Тибету, де льодовики танули швидкими темпами, цей регіон здавався відносно стійким до підвищення температури.

Однак через два місяці відбулося друге, не менш масштабне обвалення сусіднього льодовика в тому ж гірському ланцюгу. На цей раз схід гігантської лавини обійшовся без жертв, але її поява шокувала вчених і місцевих жителів. «Одна така подія вже дивно; дві поспіль — безпрецедентний випадок», — написав геофізик Дейв Петлі у своєму блозі в жовтні. На думку вченого, винуватцем двох льодопадів є зміна клімату. За даними «Гардіан», країна нагрівається в середньому на 0,4 °C за десятиліття — вдвічі швидше, ніж підвищується середня глобальна температура.

Документ, опублікований минулого тижня в Journal of Glaciology, підтверджує слова Петлі. Група міжнародних вчених використовувала комп’ютерні моделі і супутникові дані, щоб з’ясувати можливу причину стрімкого сходження величезних лавин. Вони встановили, що, швидше за все, обвалення було таким швидким через присутність талої води, яка утворюється в результаті процесів танення на льодовику і фактично робить лід більш слизьким.

«Беручи до уваги швидкість, з якою сталася подія, і покриту лавиною площу, я думаю, що це могло статися тільки в присутності талої води», — зазначив співавтор Лонні Томпсон, професор наук про Землю в Університеті Огайо (США).

Походження талої води в Ару поки невідомо, але, за словами Томпсона, причина зрозуміла. «Враховуючи, що середня температура на найближчій метеостанції піднялася приблизно на 1,5 °C за останні 50 років, цілком ймовірно, що сніг і лід тануть, а вода просочується вниз під льодовик».

Зростаюча температура може привести до обвалу інших льодовиків в західному Тибеті, кажуть дослідники. В даний час немає способу передбачити такі лиха, і це погана новина для Тибетського плато в цілому. Так званий «дах світу», який охоплює більшу частину Тибету і деякі райони Китаю та Індії, є сховищем найбільшого обсягу замороженої води за межами полярних регіонів. Будучи джерелом кількох великих річок, у тому числі Янцзи, Меконгу і Інду, вона забезпечує водою майже 2 мільярди чоловік в Азії.

Вчені в Китаї попереджають, що зміна клімату представляє собою серйозну загрозу для Тибетського плато: його льодовики тануть зі швидкістю 7 % в рік. Якщо ця тенденція танення збережеться, до 2050 року зникне дві третини з них.

 
comments powered by HyperComments