Земля

Геологи припустили, що ядро Землі змінює напрямок свого обертання

У 2009 році внутрішнє ядро нашої планети зупинилося і відтоді розкручується в протилежному напрямку. Нова робота китайських геологів показала, що його обертання може змінюватися приблизно кожні 35 років.

©Wikimedia Commons

Центральну частину нашої планети поділяють на дві частини: рідке зовнішнє ядро, рухи якого створюють глобальне магнітне поле, і тверде внутрішнє. Його діаметр становить близько 2500 кілометрів — приблизно на тисячу кілометрів менше, ніж у Місяця. Це розжарена сфера із заліза та нікелю, яка обертається всередині зовнішнього ядра як ціле. Вважається, що, підштовхувана тим же магнітним полем, вона злегка випереджає обертання земної кори. Втім, про рух внутрішнього ядра існують і більш екзотичні гіпотези.

Зокрема, помічено, що деякі особливості поширення сейсмічних хвиль циклічно змінюються з періодом в кілька десятиліть. Це може бути пов’язано з осциляціями обертання внутрішнього ядра, яке час від часу зупиняється і розкручується в протилежну сторону.

І Ян (Yi Yang) і Сяодун Сун (Xiaodong Song) проаналізували архівні дані сейсмічних спостережень аж до 1960-х років. Вчених цікавили записи сигналів від “подвійних землетрусів” — дублетів, які поширюються із загального епіцентру і характеризуються майже ідентичними хвильовими коливаннями. Через невелику різницю в часі вони зазвичай проходять через різні області внутрішнього ядра, що і вказує на його обертання. Нові підтвердження такої гіпотези знайшли геологи з Пекінського університету, стаття яких опублікована в журналі Nature Geoscience.

Однак, як з’ясували Ян і Сун, близько 2009 року ці відмінності практично зникли, що вчені пов’язують з тимчасовою зупинкою внутрішнього ядра. Потім вони з’явилися знову, але тепер їх характеристики можна пов’язати з набором швидкості у зворотному напрямку. Аналогічні зміни виявили в даних, що належать до початку 1970-х, тому геологи зробили висновок, що внутрішнє ядро змінює обертання приблизно кожні 35 років.

Великого впливу на те, що відбувається на поверхні планети ці цикли не роблять. Проте завдяки електромагнітним і гравітаційним силам внутрішнє ядро повинно впливати на магнітосферу Землі і її обертання. Ян і Сун вказують, що зміни в напрямку його обертання можуть бути пов’язані зі слабкими кліматичними і температурними циклами тривалістю 60-70 років.

Втім, особливості поширення сейсмічних хвиль через центр Землі можуть бути пов’язані і з іншими ефектами — наприклад, з коливаннями в прикордонному шарі, який відокремлює зовнішнє ядро від внутрішнього, або просто з нерівномірною швидкістю його обертання, без зміни напрямку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button