Людина

Прорив у створенні штучної шкіри

Швейцарським вченим вперше вдалося створити штучну шкіру з кров’яними і лімфатичними судинами. Експеримент з її пересадки був успішно проведений на щурах. Залишається лише розібратися, як все пройде з людиною.

Шкіра – це перший захисний бар’єр організму і один з найважливіших органів в людському тілі. Вона виконує цілий ряд найважливіших функцій, таких як підтримка температури тіла, захист від мікробів і сприйняття навколишнього простору.

Прорив у створенні штучної шкіри

Вона складається з декількох шарів, в яких знаходяться судини, залози, нерви і волоски, в зв’язку з чим відтворити її дуже непросто. Деякі групи вчених активно займаються цим питанням, але поки ще нікому не вдалося повторити досягнення природи.

Нещодавно іспанські вчені вперше змогли синтезувати штучну шкіру зі стовбурових клітин пуповини. Важливо, до теперішнього часу нікому не вдавалося створити штучну шкіру з кровоносними і лімфатичними судинами, які необхідні для живлення тканин і забезпечення припливу кисню і поживних речовин до клітин. Зараз же це, нарешті, вийшло: вчені з Цюріхського університету опублікували статтю про своє відкриття в Science Translational Medicine. Їх досягнення має велике значення, тому що може внести вагомий внесок у процес загоєння і допомогти постраждалим від опіків, яким зараз доводиться подовгу чекати, щоб отримати донорську шкіру.

Нова шкіра з судинами

Після поранення тілесні рідини вивільняються і накопичуються в порожнинах шкіри, що перешкоджає процесу відновлення. На щастя лімфатичні капіляри швидко виводять їх і дозволяють почати процес загоєння рани. Щоб створити шкіру з цими найціннішими судинами, автори роботи ізолювали клітини лімфатичних капілярів і помістили їх в спеціальний пристрій, який дозволяє вирощувати клітини в трьох вимірах.

В результаті їм вдалося домогтися довільного формування лімфатичних капілярів, які змогли відвести рідини, як в лабораторних умовах, так і в живому організмі після пересадки на щура. На другому етапі вчені використовували цю технологію, щоб створити шкіру, в якій знаходяться одночасно кровоносні і лімфатичні капіляри. Дослід знову завершився успішно.

«Ендотеліальні кров’яні і лімфатичні клітини не змішуються одна з одною під час формування судин», – пишуть швейцарські фахівці. Вони пересадили шкіру щурам, і та проявила себе як нова шкіра з усіма необхідними судинами.

Отримані результати відкривають шлях для більш ефективного лікування важких ушкоджень шкіри, зокрема у постраждалих від опіків людей. Перші клінічні випробування цієї методики пройдуть вже в 2014 році.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button