Наука

Гіпотеза: 66 млн років тому динозаври загинули через брак ультрафіолету

66 млн років тому динозаври загинули через брак сонячного світла. Таку гіпотезу висунули вчені з Американського геофізичного союзу, її короткий опис опубліковано в журналі Geophysical Research Letters.

Відповідно до загальноприйнятої теорії, 66 млн років тому на півострів Юкатан, територію сучасної Мексики, впав метеорит Чіксулуб. Це стало причиною крейдового масового вимирання, в ході якого зникло понад 70% життя на планеті — в тому числі і динозаври.

Вчені вважають, що після падіння метеорита у верхні шари атмосфери піднялася гаряча хмара розплавлених твердих порід — це призвело до глобальних лісових пожеж та викиду в атмосферу величезної кількості попелу. Шар попелу створив природний екран, який не дозволяв сонячному світлу проникати на поверхню Землі — це, в свою чергу, призвело до падіння температури на 26°C.

У новій роботі вчені склали модель для оцінки того, наскільки викиди пилу, сажі та сірки вплинули на глобальну зміну клімату. Моделювання показало, що падіння температури дійсно було дуже істотним, але одного цього чинника було недостатньо для такого масового вимирання.

Подальший аналіз показав, що причиною вимирання, ймовірно, став брак ультрафіолетового випромінювання, яке блокувалося хмарами попелу й сажі. Це зупинило процес фотосинтезу майже на рік — в результаті травоїдні динозаври втратили кормової бази і загинули. Слідом за ними загинули і хижаки.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button