Наука

Де в літаку сидіти безпечніше? Відповідь вчених

У 2012 році відразу кілька англійських і американських телеканалів організували неймовірно дорогий і складний експеримент, проведений командою вчених і найдосвідченіших пілотів у мексиканській пустелі Сонора. Такого не робив ніхто до і після. Якщо коротко, то дослідники в прямому сенсі жорстко посадили повністю працездатний Boeing 727.

Унікальний краш-тест

Звичайно, на борту того лайнера не було людей, і навіть три члени екіпажу (перший пілот Джим-Боб Слокам, другий пілот Білл Ворлік і бортінженер Джеррі Деарі) за чотири хвилини до падіння евакуювалися з борту. Зате салон багатостраждального Boeing був обладнаний камерами, датчиками і манекенами. Підготовка до експерименту зайняла майже чотири роки, а загальний бюджет перевалив за позначку в два мільйони доларів.

Boeing 727, аналогічний тому, що розбили в мексиканській пустелі

Мету поставили цілком конкретну: з’ясувати, що відбувається з літаком в процесі жорсткої посадки, і чи є шанси при цьому вижити. І хоч багато що в день експерименту щось пішло не за планом, зокрема, вертикальна швидкість виявилася нижче на 2,54 м/с, отримані результати все ж варті витрачених зусиль — літак розбився не дарма.

Вчені з’ясували, що в групі смертельного ризику пасажири, що сидять спереду: вони загинули б в результаті механічних пошкоджень і перевантажень, які перевищують 12 g. Пасажири в районі крила отримали б серйозні, але не смертельні травми. Але такі травми могли обмежити їх здатність до пересування, що в разі пожежі на борту могло стати фатальним фактором. Манекени, поміщені в крайніх п’яти рядах хвостовій частині, залишилися практично неушкодженими.

Статистика

Інше, менш масове та витратне, але не менш корисне дослідження провела Національна рада з безпеки на транспорті США. Співробітники відомства зібрали абсолютно всі аварії пасажирських повітряних суден в Північній Америці, в яких були постраждалі та загиблі. Статистика знову опинилася на стороні найбільш улюблених місць: шанси вижити у пасажирів в хвості літака до 70%. Тим, хто любить сидіти в середній частині салону щастить менше — відсоток виживання коливається біля значення в 50%. Найдорожчі і комфортні місця в бізнес-класі ще й найбільш смертельно небезпечні: шанси вижити тут менше 40%.

Загалом, нічого нового, цифри дослідження легко пояснюються. Адже як правило, при аварії літак першим ділом вдаряється передньою частиною. Навіть при відносно пологому падінні під час краш-тесту у Мексиці від удару передню частину Boeing просто відірвало, а одне з крісел бізнес-класу і зовсім випало з літака.

Інше дослідження провели вчені з Університету Грінвіча на замовлення Управління цивільної авіації Великобританії. Були детально вивчені більше сотні смертельних випадків і опитано дві тисячі тих, хто вижив в авіакатастрофах на території Великобританії. Результати показали, що найбезпечніші місця в проході і не далі п’яти рядів від аварійного виходу, оскільки при пожежі на евакуацію з салону літака в середньому відводиться близько двох хвилин. Пасажирам, які сидять біля вікна, вибратися найскладніше, як правило вони гинули від отруєння чадним газом.

Дотримуйтесь інструкції

Практично ніхто не звертає уваги на демонстрацію аварійно-рятувального обладнання перед злетом, і дуже даремно. Експеримент по керованому краху Boeing дозволив зробити ще кілька висновків. У манекенів, які не були пристебнуті, зафіксували куди більш серйозні травми. А у тих, що не перебували під час падіння рекомендованої безпечній позі (пригнувшись до колін і обхопивши голову руками), цілий букет ушкодження: черепно-мозкова травма від удару об спинку стоїть попереду крісла, компресійний перелом хребта та перелом шиї.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»