Наука

Коли плацебо приносить реальну користь: медичний експеримент

Навіть у XXI столітті суперечки про ефективність плацебо тривають усе так само гостро, як і сто років тому. Проте вчені вирішили перевірити на практиці, чи може «чесне» плацебо поліпшити стан пацієнтів.

Background photo created by freepik – www.freepik.com

Лікарі століттями використовували силу плацебо. Фактично, до середини XX століття плацебо призначалися пацієнтам на регулярній основі, а фахівці з медичної етики наказували їх як «необхідний обман». Але сучасна медицина прагне виключити з досліджень показники ефекту плацебо. Наприклад, в ідеалі клінічні випробування є подвійними сліпими, тобто ні пацієнти, ні лікарі не знають, яке втручання є активним, а яке — плацебо. Це зроблено для того, щоб виключити будь-яку помилку, яка може зіпсувати дані. Але деякі вчені припускають, що використовувати силу плацебо все-таки можна, і сучасна медицина може включити певні плацебо в клінічну практику.

«Подумайте тільки: що, якби хтось брав цукрову таблетку без побічних ефектів два рази в день після перегляду короткого переконливого відео про силу плацебо і в результаті відчував зниження стресу?» — ставить питання провідний автор нового дослідження Дарвін Геварра.

Лікар, який прописує пацієнту плацебо під приводом того, що це справжні і корисні ліки, явно порушує фундаментальні принципи, що лежать в основі сучасної медичної етики. Однак, переконливі дослідження показують, що в деяких випадках плацебо все ще може бути ефективним без всякого обману.

Щоб довести це, медики провели об’ємну роботу.

«З двадцяти шести опублікованих на сьогодні досліджень плацебо, які не вводять в оману, вісім включали об’єктивні поведінкові або біологічні показники», — пишуть дослідники в своїй роботі. «Тільки одне з цих восьми досліджень показало вплив на поведінкові зміни, при тому ніяких прямих впливів на зміни біологічні зареєстровано не було».

Тому вчені розробили експеримент, щоб перевірити, чи викликає певне плацебо поліпшення об’єктивного нейронного біомаркера, пов’язаного з емоційним дистресом (LPP).

«Учасники, що приймали певні плацебо, читали про ефекти плацебо, а потім їх попросили вдихнути назальний спрей, що складається з фізіологічного розчину», — пишуть дослідники в своїй статті. «Їм сказали, що назальний спрей — це плацебо, яке не містить активних інгредієнтів, але допоможе зменшити їх негативні емоційні реакції на перегляд зображень, що викликають тривогу, якщо вони в це повірять. Учасники контрольної групи читали про нервові процеси, що лежать в основі переживання болю, і їх також попросили вдихнути той же аерозоль сольового розчину; проте їм сказали, що призначення назального спрею — поліпшити чіткість фізіологічних показників, які ми записували в ході дослідження».

Результати показали, що суб’єкти у групі, де приймали певні плацебо, продемонстрували більше зниження показників LPP у порівнянні з контрольною групою. Це один з перших доказів того, що не вводить в оману плацебо може впливати на об’єктивний нейронный біомаркер емоційного дистресу, тобто приносити реальну користь.

«Ці результати дають первісне підтвердження того, що певні плацебо — це не просто продукт упередженості відповіді, що говорить експериментатору про те, що він хоче почути, але являють собою справжні психобіологічні ефекти», — говорить співавтор дослідження Ітан Крос.

Джейсон Мозер, психолог з Університету штату Мічиган і співавтор нового дослідження, припускає, що таким «чесним» плацебо може бути місце в сучасній клінічній практиці. Звичайно, необхідні додаткові дослідження, щоб визначити умови, при яких цей вид лікування був би найбільш ефективним. Крім того, пацієнти, які отримували плацебо, повинні бути дуже чітко поінформовані про те, що вони отримують неактивні ліки, щоб переконатися, що практика етична.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button