Наука

Неандертальці виявилися відповідальними за кишкові та судинні захворювання

Вчені з Німеччини та Швеції дізналися, що ризик розвитку судинних хвороб та запальних захворювань кишечника, пов’язаних з окислювальним стресом, зростає у людей, які несуть у собі неандертальський варіант білка глутатіонредуктази.

Фото від 1971yes

Один зі способів дізнатися більше про унікальні особливості людини — вивчити будівельні блоки організму, тобто білки, які, як відомо, відповідають чи не за всі його функції. У людини існує близько 100 білків, що несуть у собі «відбиток» змін, що відбулися після того, як лінія Homo sapiens відокремилася від лінії неандертальців.

Один з таких білків називається глутатіонредуктазою – це фермент, який захищає організм від окисного стресу. Майже всі сучасні люди мають амінокислотну заміну (S23G) у цьому ферменті, на відміну від неандертальців та приматів.

Дослідники з Каролінського інституту (Швеція) та Інституту еволюційної антропології Макса Планка (Німеччина) докладно вивчили зміну глутатіонредуктази у людини у процесі еволюції. Результати їх роботи опубліковані у журналі Science Advances. З’ясувалося, що білок неандертальців створив певну кількість активних кисневих радикалів, які є причиною окисного стресу. Це третя зміна білка, унікальна для сучасних людей, яку досі вивчили.

Нове дослідження також показало, що білок неандертальців перейшов до сучасників в момент, коли наші предки змішалися з ними близько 60 тисяч років тому. Сьогодні ці білки поширені в основному на індійському субконтиненті, де розташовані Індія, Пакистан і Бангладеш. Нерідко до нього відносять ще Бутан, Непал і Шрі-Ланку, іноді Мальдіви і південно-східну частину Афганістану. Частота поширення білка, про який йде мова, за оцінками вчених —  від одного до двох відсотків населення.

Таким людям не пощастило, адже вони мають більш високу ймовірність розвитку судинних хвороб і запальних захворювань кишечника, які пов’язані з окислювальним стресом. Причому в порівнянні з людьми, які не мають цей білок, ризик підвищений в кілька разів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button