Земля

Вчені вперше зняли полювання косаток на білих акул (відео)

Біла акула, героїня знаменитого фільму “Щелепи”, зазвичай не сприймається нами як чиясь здобич. Але біля берегів Південної Африки ця зловісна риба сама стає об’єктом полювання ще більш грізних морських м’ясоїдних – китів-косаток. Вперше вченим вдалося зняти з повітря це хвилююче видовище, відстеживши поведінку як мисливців, так і жертви. Дослідження опубліковано в журналі Ecology.

Грізний хижак, на цей раз акула стала жертвою полюючих китів / © ocregister.com

Косатки – розумні соціальні тварини, чиє групове полювання забезпечує їм становище верховних хижаків океану, часом нападаючих навіть на гігантських синіх китів. Не проходять вони і повз акул: вже неодноразово фіксувалися нападу цих хижаків на вузькозубих, плоскоголових семижаберних і навіть гігантських акул.

Що стосується знаменитих білих акул, вчені довгий час не фіксували нападу на них косаток — дані про таке полювання збереглися тільки в письмовому або усному вигляді, але жодної фотографії або відео відзнято не було. Тепер, нарешті, дослідники отримали бажану відеозйомку, що дозволило їм проаналізувати поведінку і косаток, і акули.

Жертвами китів стали як мінімум три акули, а саме полювання тривало близько години. Після неї білі акули більш ніж на місяць покинули небезпечний район. Що цікаво, раніше одну з косаток, помічену в складі зграї, що полює вже бачили у нападі на акул, так що цілком ймовірно, що тут замішане соціальне навчання, і «акулоїдіння» серед косаток буде тільки поширюватися.

Також вчені зафіксували, що акули при нападі косаток поводяться майже так само, як тюлені і морські черепахи під час атаки акул: не намагаються відплисти, а кружляють, щоб тримати хижаків в полі зору. Правда, це, що спрацьовує в разі одиночного мисливця, не завжди діє проти зграї: поки акула намагається ухилитися від однієї косатки, друга впинається їй в бік, прагнучи дістатися до жирної печінки. Після цього риба виявляється приречена.

Фрагмент полювання косаток на акул: частина відеозапису була викладена ще влітку, але тільки зараз вчені змогли повністю його проаналізувати 

Якщо новий навик полювання на білих акул дійсно поширюється в популяції південноафриканських косаток, незабаром китів, які вистежують хижих риб, може стати набагато більше. Це не тільки вплине на чисельність і без того вразливого виду, але і, ймовірно, завадить туристичним компаніям, що влаштовують екскурсії з метою подивитися на білих акул.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button