Екологія

В глибоких шарах океану стануть помітні наслідки від зміни клімату

Попри те, що глибокі шари океану сьогодні прогріваються повільніше, ніж вода у поверхні, в майбутньому тварини, що мешкають на глибині, більшою мірою постраждають від наслідків зміни клімату, повідомляється в новому дослідженні в журналі Nature Climate Change.

Глобальна зміна клімату впливає на багатьох тварин, змушуючи їх, як правило, мігрувати в бік полюсів, щоб залишатися в комфортних температурних умовах. Аналіз понад 4000 видів зі всього світу показує, що приблизно половина з них знаходиться в русі. Організми, які живуть на суші, кожне десятиліття переміщуються більш ніж на 15 кілометрів у бік вищих широт, в той час як морські види мігрують в чотири рази швидше. При цьому з-за того, що швидкість потепління вища на поверхні планети, існує думка, що глибокі шари океану не помітять найгірших наслідків зміни клімату.

Ісаак Бріто-Моралес (Isaac Brito-Morales) з Університету Квінсленда разом з колегами вирішив проаналізувати, як кліматичні зміни вплинуть на різні шари океану. Використовуючи дані 11 моделей, вчені підрахували, як змінювалася за останні 50 років кліматична швидкість — швидкість, з якою види повинні будуть мігрувати, щоб залишатися в межах свого переважного температурного діапазону, а потім побудували прогноз на основі трьох сценаріїв. Перший сценарій передбачає, що викиди парникових газів почнуть падати з 2021 року; другий — що вони почнуть знижуватися з 2040 року; і третій — що викиди продовжать рости до 2100 року.

З’ясувалося, що кліматична швидкість у поверхневих шарах океану (глибина 0-200 метрів) майже в два рази вище, ніж у мезопелагічному шарі (глибина 200-1000 метрів), але найвищих значень вона досягає в батіпелагічному і абісопелагічному шарах (глибина 1-4 кілометра і більше 4 кілометрів відповідно). Автори вказують, що за це відповідальна велика термічна однорідність глибоководного середовища.

Кліматична швидкість (кілометри в десятиліття) для сучасних (1955-2005 рік) і майбутніх прогнозованих температур світового океану (2050-2100 роки) при трьох сценаріїв викидів парникових газів IPCC (RCP2.6, RCP4.5 і RCP8. 5)

В майбутньому, навіть при найоптимістичнішому сценарії, який передбачає швидке скорочення викидів парникових газів, картина радикально зміниться. Якщо людство прийме екстрених заходів, кліматична швидкість в близьких до поверхні шарах океану впаде, але все одно продовжить рости на глибині. Згідно з прогнозами, до кінця цього століття кліматичні швидкості в мезопелагічному шарі океану будуть у 4-11 разів перевищувати поточні швидкості на поверхні. Морське життя на цих глибинах включає велику кількість дрібних риб, які служать їжею для більших тварин, включаючи тунця і кальмарів, що може створити проблеми для комерційного рибальства та екосистем.

Крім того, дослідники виділили потенційні зони ризику. З’ясувалося, що в 10 відсотках поверхневих вод, де спостерігається велика різноманітність видів, також буде спостерігатися сильне зростання кліматичної швидкості. Велика частина таких районів розташована у тропічних і субтропічних широтах.

Питання про те, як зростання температури океану вплине на життя, залишається відкритим. Автори роботи відзначають, що попри те, що невизначеність результатів зростає з глибиною, життя, яке мешкає там, обмежене не лише температурою, а й тиском, світлом і концентрацією кисню. Дослідники вважають, що варто дотримуватися обережного підходу, оскільки невідомо, наскільки добре будуть адаптуватися різні види змін клімату.

Кліматологи прогнозують, що вже до кінця сторіччя через зміни клімату рівень світового океану підвищиться на 30-60 сантиметрів, а великі повені в деяких регіонах можуть стати щорічними до 2050 року. Крім того, підвищення рівня світового океану до 2050 року торкнеться близько 1,8 мільярда осіб — 20 відсотків прогнозованого населення планети.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button