Земля

Глобальне потепління кардинально змінює підводне життя

Під час занурень під антарктичний шельфовий льодовик в море Росса вчені виявили несподівані зміни в екосистемі морського дна порівняно з попередніми дослідженнями того ж району. Як вважають дослідники, причина криється в потоншенні льоду, викликаного глобальним потеплінням.


«Всього за кілька років у прибережних донних спільнотах відбулися великі зміни», — сказав Патрік Дегерман, один з трьох фінських дослідників, які разом із шістьма колегами з Нової Зеландії розбили табір на шельфовому льодовику в районі бухти Нью-Харбор в морі Росса.

«Кілька днів тому двоє вчених здійснили перше в цьому році підлідне занурення і з подивом помітили, що життя на морському дні сильно змінилася з моменту їх останнього візиту в 2009 році», — написав Дегерман на сторінці експедиції в «Фейсбуці» під назвою Science Under the Ice.

Протягом шеститижневої експедиції члени команди регулярно оновлюють сторінку, додаючи повідомлення, фотографії і відеоролики про свою роботу на поверхні і під льодом. Перші спостереження дайверів показують, що зміни можуть бути стрімкими навіть в Антарктиді, де, як очікувалося, все відбувається дуже повільно через низьку температуру.

Морське дно під шельфовими льодовиками Антарктиди зазвичай знаходиться в повній темряві і позбавлене більшої частини морського снігу, що складається з фітопланктону та іншого біологічного матеріалу, який падає з верхніх шарів, куди проникає сонячне світло.

Хоча глибина місць занурення дайверів складає всього 20 м, рідкісне життя, знайдена там, схоже на те, що знаходиться в найглибших точках, і складається в основному з таких організмів, як глибоководні губки, морські зірки, офіури і морські огірки. Раніше бідне тварине співтовариство, що живе на морському дні під товстим шаром льоду, тепер стало набагато багатшим і різноманітнішим.

Дослідники вважають, що зміни в екосистемі морського дна, які спостерігаються на ділянці в Нью-Харбор, ймовірно, є результатом стоншування морського льоду, який пропускає більше світла, а іноді і розколюється під час антарктичного літа.

«Морський лід в цьому районі може зберігатися роками і виростати до 4,5 м. Коли лід товстий, через нього проникає дуже мало світла, живлячи початкові ланки ланцюга (наприклад, водорості), і тому постачання тварин їжею на морському дні обмежене», — пояснює Дегерман.

«Спостерігається зараз процвітання спільноти, швидше за все, є результатом його швидкої реакції на стан морських льодів, які два роки поспіль стоншуються і ламаються, забезпечуючи більш легку і високу продуктивність в екосистемі. В даний час товщина льоду становить близько 3 м».

На додаток до наукових досліджень команда також веде записи своєї роботи з використанням п’яти камер, що знімають 360°-відео. Воно буде доступне після обробки на початку наступного року.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments