Екологія

Потепління веде до небезпечного уповільнення перемішування води в океанах

Світовий океан повільно, але вірно нагрівається, і перемішування води між поверхнею і глибинами слабшає, погрожуючи ще більшим посиленням глобального потепління.

Image by Pixabay

Глобальне потепління по-різному впливає на земну атмосферу і Світовий океан. В повітрі частота екстремальних подій, таких як урагани, зростає, а ось перемішування морської води, навпаки, слабшає. В результаті океани здатні поглинати і захоронювати на дні все менші обсяги вуглекислого газу. Про такі тривожні висновки повідомляють автори нової статті, опублікованій в журналі Nature Climate Change.

Вода океанів стратифікована, розділена на шари різної щільності: за даними вчених, починаючи з 1960 року ця стратифікація посилилася на «істотні» 5,3 відсотка. Танення льодовиків наповнює моря менш щільною прісною водою, яка утворює все більше ізольований поверхневий шар і неохоче перемішується з глибинними шарами.

Атмосферне вуглекислий газ, розчинений у воді, важко опускається на дно, і здатність океанів поглинати його знижується. За словами професора Університету Пенсільванії Майкла Манна (Michael Mann), існуючі кліматичні моделі недооцінюють цей фактор і його внесок в глобальне потепління.

Океан поглинає і виводить з атмосфери близько чверті викидів СО2 і більшу частину додаткового тепла. Але це йому дорого обходиться: вода стає теплішою і окислюється, що призводить до масової загибелі морських організмів, викликає «чуму» знебарвлення коралів і навіть часткове розчинення луски риб. І якщо в міру потепління перемішування води на глибині слабшає, то на поверхні все відбувається інакше, а бурі і шторми трапляються частіше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button