Екологія

Глобальне потепління вдвічі скоротить рибні улови

Фітопланктон є основою життя в океані — він дає енергію, яка підтримує існування практично всіх морських видів. За обсягом фітопланктону в певному районі океану сьогодні нерідко визначають приблизну кількість риби, яку можна там зловити. Однак нове дослідження в рамках програми «Нерей», яка націлена на прогнозування майбутнього океану, продемонструвало, що ці здавалося б очевидні взаємозв’язки не так прості.

f9c96522ee78aeb150f0c780cc376ae8

«Ми знаємо, що ці дві величини повинні бути пов’язані між собою, але існує кілька кроків у харчовому ланцюзі, які ускладнюють процес перетворення зростання фітопланктону в ріст риби», — цитує одного з авторів програми Райана Рикажевські, доцента Університету Південної Кароліни портал Phys.org.

Автори дослідження, результати якого були опубліковані днями в журналі PNAS, застосували математичну модель для вивчення процесів, що забезпечують перенесення енергії від початку харчового ланцюга до риби. Були виявлені значні регіональні відмінності рибних уловів. За словами авторів роботи, вони були обумовлені тим, наскільки ефективно працювали канали зв’язку донних екосистем — джерел енергії — з екосистемою поверхні океану.

Провідний автор дослідження Чарльз Стік з геофізичної газодинамічної лабораторії при Нацуправлені океанічних і атмосферних досліджень США і провідний дослідник програми «Нерей» підкреслює важливу роль прибережних систем в цьому процесі. За його словами, велика кількість поживних речовин, життєво важливих для росту фітопланктону, піднімаються з глибоководних районів океану завдяки підводним течіям. Таким чином, зазначає океанограф, прибережні системи «вносять вклад у глобальне рибальство, який набагато перевищує внесок, який можна було б очікувати від одного лише фітопланктону».

Результати даного дослідження дозволяють краще спрогнозувати потенційний улов в різних екосистемах, а також зрозуміти, як зміна клімату, зокрема, глобальне потепління, вплине на рибальство.

Як пояснюють фахівці, фітопланктону потрібно світло, яке він отримують на поверхні океану, в рівній мірі, як і поживні речовини, у великій кількості накопичуються в глибоких водах. Тільки поєднання цих двох факторів дозволяє фітопланктону рости і виробляти енергію, необхідну для підтримки рибальства.

Нагрівання поверхні океану, спровоковане зміною клімату на планеті, сприяє стратифікації океану — чіткому розділенню глибоких і поверхневих вод. Вчені стверджують, що наслідки цього будуть особливо відчутні у низьких і середніх широтах. За їх підрахунками, навіть помірне зниження зростання фітопланктону (до 15 %) в цих районах може призвести до відчутного зниження обсягів вилову риби — більш ніж на 50 %.

Співавтор даного дослідження Ребекка Аш, доцент Університету Східної Кароліни, підкреслює, що не можна нехтувати тим, як вплине глобальне потепління на першу сходинку в океанічному харчовому ланцюгу.

«Зміна клімату буде мати значно більший вплив на види, які в харчовому ланцюзі стоять вище фітопланктону, в тому числі на рибу. Це дуже важливо, адже це в тому числі й ті види, від яких ми, люди, залежимо як від джерела білка», — заявляє учений.

Автори дослідження відзначають, що в даний час держави, які ведуть активну риболовецьку діяльність, потребують вироблення чіткої стратегії ведення рибальства на основі екосистемного підходу. Вчені наполягають на зміні політичних підходів до вирішення питання про вплив зміни клімату на рибальство і посилення обмежень у цій сфері.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button