Екологія

Лише 13% Світового океану не порушено діяльністю людини

Екологи оцінили, як антропогенні фактори впливають на стан океанів, і встановили, скільки «диких» акваторій знаходиться під юридичним захистом.

Учені з Австралії і США проаналізували стан Світового океану і прийшли до висновку: лише 13,2% його вод залишаються недоторканими. «Дикі» акваторії розташовані в основному в Арктиці і Антарктиці, невеликі неосвоєні ділянки оточують віддалені острови, загублені в Тихому океані. Дослідження опубліковане в журналі Current Biology.

За оцінками дослідників, загальна площа незайманих вод становить близько 55 мільйонів квадратних кілометрів. Лише 4,9% цих акваторій знаходиться під захистом законодавства.

Автори нової роботи вивчили, як на океан впливають 19 типів діяльності, в тому числі вантажоперевезення, транспорт, різні типи рибної ловлі, скидання промислових стічних вод і сільськогосподарських добрив. Карти океанів розділили на невеликі осередки площею близько квадратного кілометра. Враховувалося і вплив кожного фактора окремо, та загальний накопичувальний ефект.

Недоторканими вважалися райони, на які практично не вплинули як мінімум 15 факторів списку — показник антропогенного впливу там становив менше 10%. При цьому дослідники не враховували фактор антропогенного глобального потепління, так як він впливає на всю планету в цілому. Загальний ефект стресорів на цих ділянках теж виявився низьким. Потім вчені окремо оцінили показники кожної з 16 біогеографічних зон океану. З’ясувалося, що найбільш «дикі» акваторії знаходяться в Індо-Тихоокеанському регіоні (Warm Indo-Pacific), їх площа становить близько 16 мільйонів км?. Найменше незайманих зон виявилося у водах, що оточують південь Африки.

Лишь 13% Мирового океана не тронуто деятельностью человека
Карта незайманих акваторій / © Current Biology

«Чисті» райони океану принципово важливі для екологічної ситуації на Землі. Дослідження показують, що рівень різноманітності видів в цих зонах набагато вищий, ніж у районах, що несуть сліди діяльності людей. Захист неосвоєних районів допоможе зберегти біорізноманіття планети. Екологи наголошують, що виробити захисні заходи можна тільки спільними зусиллями багатьох держав.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button