Земля

Голодні джмелі покусують листя, щоб стимулювати цвітіння

Біологи виявили, що при нестачі пилку голодні джмелі намагаються покусувати листя рослин, щоб викликати у них стрес і прискорити початок цвітіння.

Незважаючи на свій крихітний мозок, джмелі — комахи виключно розвинені. Вони демонструють досить складну поведінку, включаючи здатність до навчання і навіть грі в футбол. Автори нової роботи — учені з Франції і Швейцарії — показали, що як мінімум три види джмелів час від часу покусують листя, відгризаючи дрібні шматочки, причому роблять це тим частіше, чим голоднішими стають.

Спостереження показали, що рослини реагують на такий вплив і починають цвітіння швидше — іноді на кілька тижнів раніше своїх «накусаних» сусідів. Таким чином комахи можуть забезпечувати харчування потомству навіть ранньою весною, коли ресурсів ще недостатньо. Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі Science.

Вперше на таку поведінку звернула увагу вчені з французького Національного інституту сільськогосподарських досліджень Фотейні Пашаліду (Foteini Paschalidou), яка спостерігала джмелів Bombus terrestris. Про нього повідомляли і місцеві фермери, хоча в науковій літературі це покусування досі не було описано. Щоб краще вивчити його, біологи провели експерименти в лабораторії зі джмелями B. terrestris і рослинами гірчиці та томату.

©Pashalido et al., 2020

Замкнені разом з рослинами комахи дійсно залишали на листках дірки, причому після трьох днів без живильного пилку робили це помітно частіше, ніж ті ж джмелі в звичайних умовах, маючи повну свободу збирати їжу. Щобільше, вчені помітили, що до рослин, які розташовувалися поруч з вільно літавшими B. terrestris, підлітали джмелі і двох інших видів, які демонстрували точно таку ж поведінку.

Укуси позначалися і на самих рослинах. В лабораторії томати, укушені п’ять-десять разів, зацвіли на місяць раніше непошкоджених рослин, а гірчиця — на 16 днів раніше. Саме по собі це не дивно: багато рослини прискорюють цвітіння у відповідь на стрес, у тому числі при появі комах-листоїдів. Однак, коли вчені спробували підтвердити цей ефект, завдавши на листя дрібні пошкодження за допомогою бритви, нічого не сталося. Мабуть, рослини якимось чином розпізнають характер укусів комах — втім, у цьому ще належить розібратися.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть