Наука

Ультразвук дозволив керувати поведінкою макак

Учені продемонстрували можливість впливу на мозок і впливу на поведінку за допомогою ультразвукових імпульсів.

Активність нейронів можна порушувати ультразвуком: він змушує вібрувати мембрани клітин, спонукаючи їх «спрацьовувати». Це — разом з їх здатністю проникати в глибину живих тканин — дозволило американським вченим цілеспрямовано впливати на клітини головного мозку піддослідних макак, дистанційно впливаючи на його роботу. Про це Ян Кубанек (Jan Kubanek) і його колеги з Університету Юти повідомляють в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Лабораторні експерименти провели на парі макак-резусів, голови яких зафіксували нерухомо. На темному екрані їм демонструвалася яскрава крапка, потім — друга, збоку від неї, і, нарешті, третя — з протилежного боку від першої. І люди, і мавпи рефлекторно слідкують поглядом за ними, по черзі появи. Однак піддослідні макаки були навчені не відривати погляд від першої точки, щоб отримати нагороду.

Під час експериментів учені впливали короткими імпульсами ультразвуку на фронтальні окорухові поля — області лобових часток, що керують напрямком погляду. Як і можна було очікувати, при дії на ліве поле макаки частіше переводили очі на праву точку, а при дії на праве поле — на ліву. Більш того, при аналогічній «обробці» рухової кори тварини не реагували, що дозволило авторам зробити висновок: ультразвук збуджує не просто моторний рефлекс, а безпосередньо впливає на рішення, що приймаються мозком.

Автори відзначають, що процедура абсолютно безболісна. Вони сподіваються, що в майбутньому ці високочастотні акустичні хвилі знайдуть застосування в лікуванні деяких розладів, таких як різні форми адикції. Цільове стимулювання клітин в певних ділянках мозку дозволить їх «перепрошити», змінивши нейронні патерни, пов’язані з розвитком згубних пристрастей. У будь-якому випадку, ультразвук дасть новий інструмент для досліджень мозку — неінвазивний і простий в порівнянні з оптогенетикою та іншими існуючими методами.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button