Земля

Гриби перетворили дерев’яні підлоги в джерело електроенергії

Вчені відкрили новий спосіб отримувати енергію з дерев’яних підлог. Для цього вони навмисно дали деревині прогнити: таким чином вдалося зробити її більш стискуваною і здатної вивільняти більше електрики при тиску.

Image by Wolfgang Eckert from Pixabay

Можливість отримувати електрику з деревини за допомогою тиску обговорюють з 40-50-х років минулого століття. Однак під час експериментів вдавалося отримати настільки малу кількість енергії, що налагодити виробництво електрики таким способом не виходило.

Тепер команда дослідників зі Швейцарії змогла змінити структуру бальсових дошок так, щоб підвищити їх п’єзоелектричну потужність в 55 разів. Подробиці роботи опубліковані в журналі Science Advances.

Рішення виявилося в тому, щоб дати деревині прогнити. Вчені протягом декількох тижнів наносили на неї споровий порошок плоского трутовика : це швидко зруйнувало лігнін і геміцелюлози усередині дощок і зменшило вагу майже наполовину. Через шість тижнів вдалося отримати більш стисливу деревину. Так вона генерувала більше енергії від натискання – без втрати міцності.

Потім команда зібрала дев’ять шпонованих дерев’яних дощок і створила прототип «енергетичної підлоги», яку підключили до джерела живлення світлодіода. Кількість електрики, що виробляється виявилося невеликою – всього 0,85 вольта з однієї ділянки гнилої деревини шириною 15 міліметрів. Проте це в 55 разів більше, ніж в ранніх експериментах. «Зрозуміло, що це перший крок. Але важливо показати, що є потенціал », – зазначив Інго Бургерт, керівник роботи.

Перший час електрика від підлоги могла б живити датчики руху і, наприклад, визначати, чи впала літня людина. Але в довгостроковій перспективі, припускають автори дослідження, можна комерціалізувати електрику з підлоги й облаштовувати кімнати та цілі будівлі, які генерують енергію. «Ми можемо знайти безліч способів використання деревини й зробити з неї новий будівельний матеріал для розумних міст майбутнього», – додав Хав’єр Рібера, співавтор роботи.

Зараз подібний метод обробки деревини підходить тільки для бальси. У неї, за словами Бургерта, досить низька щільність і тонкі стінки. Сіпін Ван з Міністерства сільського господарства США також наголосив, що результати багатообіцяючі. «Пропонований метод обробки деревини – прорив на фундаментальному рівні», – підсумував він.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button