Земля

Тризуби трилобітів назвали найдавнішим знаряддям битви за самок (фото)

Палеонтологи вивчили головні відростки незвичайного трилобіту Walliserops, що жив понад 400 мільйонів років тому. Схоже, це знаряддя навряд чи було потрібно йому для виживання, але могло використовуватися в сутичках за право спаровуватися з самкою.

Боротьба самців трилобітів Walliserops: реконструкція / ©Madison Mullen, NHM, PA

Самці багатьох сучасних видів тварин вступають в сутички один з одним, змагаючись за право спаровуватися і залишити потомство. Така поведінка може мати виключно давнє коріння, йдучи майже на пів мільярда років у минуле. Про це пишуть палеонтологи з Лондонського Музею природної історії, стаття яких опублікована в журналі PNAS.

Команда Річарда Форті (Richard Fortey) досліджувала скам’янілості трилобітів роду Walliserops — вимерлих членистоногих, які були надзвичайно поширені в морях палеозойського періоду. Головний сегмент Walliserops був оснащений досить великим виростом, форма якого нагадує тризуб. Функція цього знаряддя досі залишається неясною. Є гіпотези, згідно з якими тризуб використовувався для закопування в м’який грунт на дні, для полювання, або для захисту від хижаків, або в боях між самцями.

Професор Форті і його колеги знайшли нові свідчення на користь останньої версії, вивчивши незвичайний зразок Walliserops, що зберігається в музеї в Х’юстоні (США). Унікальність цього зразка в тому, що “головний відросток” трилобіту закінчується не трьома, а відразу чотирма зубцями. Інших подібних скам’янілостей поки не знаходили.

Незвичайний трилобіт з колекції Х’юстонського музею природної історії / ©Alan Gishlick

Вчені помітили, що всі чотири зубці однакові, на них не видно помітних пошкоджень. Це дозволяє припустити, що така структура не стала результатом травми, а з’явилася в результаті порушення розвитку. Оскільки трилобіт досяг дорослих розмірів, значить, дефект не був занадто серйозним і не вплинув на шанси тварини вижити.

Виходячи з цього, автори дійшли висновку, що тризуб навряд чи був необхідний для захисту, полювання за  їжею та інших завдань, безпосередньо пов’язаних з виживанням. Отже, його функція могла полягати в суперництві за самку, подібно рогам у самців сучасних оленів. Деякі з них теж страждають порушеннями розвитку рогів, що не впливає на їх виживання, але знижує шанси на те, щоб залишити потомство.

Роги жуків Dynastinae і трилобіту Walliserops / ©Alan Gishlick

Втім, самі вчені проводять паралелі між тризубами Walliserops і знаряддями, якими користуються жуки-носороги (Dynastinae). Форма рогів деяких з них дійсно нагадує головні відростки древніх трилобітів, що може говорити про подібний характер використання. Такі жуки намагаються підчепити суперника, щоб кинути і перевернути його на спину. Можливо, аналогічно проходили і сутички між самцями трилобітів. Хоча такий кидок навряд чи був смертельним або небезпечним для супротивника, він цілком міг затримати його, давши переможцю достатньо часу на спарювання.

Якщо Річард Форті і його співавтори мають рацію, то скам’янілості Walliserops дають нам найдавніший відомий приклад подібних сутичок в процесі статевого відбору. Але тоді, як і в інших подібних випадках, у цих трилобітів повинен був проявлятися статевий диморфізм — помітна різниця в анатомічній будові самців і самок. Швидше за все, самки були дрібніше і не мали тризубів. Якщо це так, то самок Walliserops напевно віднесли до інших груп трилобітів. Можливо, більш уважний аналіз музейних колекцій виявить це, підтвердивши висновки палеонтологів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button