Земля

Ґрунт справляє сильний вплив на глобальне потепління

Задовго до того, як екологи стали повсюдно бити тривогу через глобальні зміни клімату, вчені Гарвардського університету почали незвичайне довгострокове дослідження. Вони розділили ділянку незайманого листяного лісу в штаті Массачусетс, що належить університету, на 18 рівних ділянок розміром шість на шість метрів. Ці ділянки вони поділили на шість груп — по три ділянки в кожному. У кожній групі одну ділянку залишали недоторканою, на другій розміщували велику кількість нагрівальних кабелів, які підвищували температуру ґрунту на п’ять градусів за Цельсієм, а третю використовували в якості контрольної ділянки (її обладнали теж кабелями, однак не задіяли їх, залишаючи температури ґрунту незмінною).


Це було 26 років тому. Мета експерименту полягала в тому, щоб з’ясувати, як вуглекислий газ може вивільнятися з ґрунту при нагріванні атмосфери. Результати цього експерименту були опубліковані лише днями в журналі Science, і вони свідчать про те, що глобальне потепління, яке набирає обертів, частково пов’язане з теплим ґрунтом.

По мірі того, як Земля нагрівається, мікроби в ґрунті прискорюють розпад органічних речовин і приступають до інших, які раніше залишалися в стороні від цього процесу, всякий раз виділяючи вуглекислий газ в атмосферу. Відомо, що чим тепліший ґрунт, тим вище ця активність мікробів.

Згідно з оцінками авторів дослідження, при нинішніх темпах залучення ґрунту на життєдіяльність людини протягом одного тільки нинішнього сторіччя потепління, викликане нагріванням ґрунту, буде «еквівалентно викидам вуглецю від спалювання викопних видів палива за останні два десятиліття і можна порівняти за величиною з сумарними викидами вуглецю в атмосферу через зміни землекористування, викликаного людиною протягом останніх двох століть».

Американські дослідники відзначають, що до цих пір при розгляді проблеми глобальної зміни клімату вся увага приділялася атмосфері, головним чином тому, що саме тут безпосередньо і відбувається потепління. Навіть океанам приділяється більше уваги, ніж ґрунту, адже саме вони є джерелом «палива» для руйнівних ураганів і повеней. У світовому океані міститься в 60 разів більше вуглецю, ніж в атмосфері, і при цьому він поглинає понад 90 відсотків тепла, що виділяється промисловими підприємствами.

Між тим, ґрунт, як показують останні дослідження, сильно впливає на глобальне потепління, тому людство має взяти це питання під пильний контроль. Вчені підрахували, що у верхніх шарах ґрунту глибиною не більше трьох метрів міститься більше вуглецю, ніж у всій атмосфері і всіх рослинах на планеті разом узятих.
Саме тому, за словами авторів дослідження, контроль за ґрунтом планети «має вирішальне значення для стабілізації концентрацій CO2 в атмосфері». Серед заходів, що дозволяють затримати більшу кількість вуглецю в землі, вчені називають скорочення часу обробки ґрунту, поліпшення режиму випасання худоби, посадку більшої кількості бобових культур.

Якщо ж людство не прислухається до порад науковців і не скоректує практику землеробства, попереджають автори дослідження «потепління ґрунту може запустити ланцюгову реакцію викидів вуглецю, яку буде дуже складно, якщо взагалі можливо, зупинити».

Кнопка «Наверх»