Всесвіт

Хаббл виявив гігантське гало навколо галактики Андромеди

За допомогою космічного телескопа Хаббл вчені виявили, що значне гало газу, що обволікає галактику Андромеди, найближчого до нас масивного галактичного сусіда, приблизно в шість разів більше в тисячу разів масивніше, ніж передбачалося раніше. Темне, практично невидиме гало простягається приблизно на мільйон світлових років від своєї галактики на півдорозі до нашої власної. Ця знахідка обіцяє розповісти астрономам більше про еволюцію і структурі величних гігантських спіралей, одного з найбільш поширених видів галактик у Всесвіті.

«Гало — це газоподібні атмосфери галактик. Властивості цих газоподібних гало визначають швидкість, з якою утворюються зірки в галактиках, виходячи з моделей галактик», — пояснює головний дослідник Ніколас Ленер з Університету Нотр-Дама в Індіані.

Гігантське гало містить половину мас зірок у самій галактиці Андромеди у формі гарячого дифузного газу. Якби його можна було розгледіти неозброєним оком, гало було б в 100 разів більше діаметра повного Місяця в небі. Уявіть, що тримаєте два футбольні або баскетбольні м’ячі на витягнутій руці — ось таку ділянку неба займає це невидиме гало.

[ads2] Галактика Андромеди, також відома як M31, лежить в 2,5 мільйони світлових років і виглядає як тьмяна спіраль в шість разів більше діаметра повного Місяця. Вважається практично близнюком галактики Чумацький Шлях.

Оскільки газ в гало Андромеди темний, команда вчених дивилася на яскраві фонові об’єкти через газ і спостерігала, як змінюється світ. Це як дивитися на світло на дні басейну вночі. Ідеальними фоновими «вогнями» для такого дослідження виступають квазари, далекі яскраві ядра активних галактик з чорними дірами. Вчені використовували 18 квазарів, що знаходяться далеко за межами Андромеди, щоб досліджувати розподіл матеріалів теж за межами видимого диска галактики. Результати були опубліковані в Astrophysical Journal.

Попередні дослідження програми Хаббла Cosmic Origins Spectrograph (COS)-Halos вивчали 44 віддалених галактики і виявили гало, подібні андромедіанському, але ніколи раніше не виявлялося настільки масивних гало в сусідній галактиці. Оскільки попередні дослідження зверталися до дуже далеких галактик, вони займали невеликий клаптик неба. Один квазар в далекій галактиці додавав одну точку світу на карту розміру і структури гало. Враховуючи близькість до Землі і істотний відбиток на небі, Андромеда надає більш потужний джерело фонових квазарів.

«По мірі руху світла квазарів в напрямку Хаббла, газ гало буде поглинати деяку частину цього світу, тому квазари будуть здаватися трохи темнішими в невеликому діапазоні хвиль, — пояснює Крістофер Хоук, теж із Нотр-Дама. — Вимірюючи падіння яскравості в цьому діапазоні, ми можемо сказати, скільки газу гало Андромеди знаходиться між нами і квазаром».

Вчені використовували унікальну можливість Хаббла вивчати ультрафіолетове світло, що йде від квазарів. Ультрафіолет поглинається атмосферою Землі, тому спостерігати його з земних телескопах досить важко. Команда витягнула спостереження періодом п’ять років з архіву даних Хаббла, щоб провести своє дослідження. Багато попередніх кампаній Хаббла використовувалися для вивчення газу далеких квазарів, які, однак, знаходяться у напрямку до Андромеду, тому цінність даних вже є.

Читайте також: 

Звідки взялося це гігантське гало? Масштабні моделі галактик показують, що гало утворилося в той же час, що і решта Андромеда. Вчені також визначили, що гало багате на елементи, які набагато важчі від водню і гелію, а єдиний спосіб добути ці важкі елементи — вибухи наднових. Вибухають наднові в зоряному диску Андромеди і розкидають ці важкі елементи далеко в космос. За весь час життя Андромеди майже половина цих важких елементів, створених її зірками, була розпорошена далеко за межі зоряного диска галактики діаметром 200 000 світлових років.

Що це означає для нашої власної галактики? Оскільки ми живемо в Чумацькому Шляху, вчені не можуть визначити, чи існує таке ж масивне і широке гало навколо нашої галактики. Це як раз той випадок, коли за деревами не видно лісу. Якщо Чумацький Шлях має гігантський гало такого плану, гало двох галактик можуть майже стикатися і зливатися задовго до того, як зіллються самі галактики. Спостереження Хаббла показують, що злиття галактик Андромеди і Чумацького Шляху в гігантську еліптичну галактику почнеться приблизно через 4 мільярди років.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button