Поради

Хаммам — що це таке, особливості турецької лазні

З давніх часів у багатьох східних народів вважалося, що здорова людина — це чиста людина. Очищаючи своє тіло, ми очищаємо душу, думки і ніби заново народжуємося, набираємося сил. Хтось звик приймати душ, ванну або джакузі, а для кого-то не існує нічого кращого, ніж російська, фінська або турецька лазні.

28-08-15-foto-600x450-2

Хаммам — це турецька лазня, яка допомагає розслабитися, знайти душевний спокій і умиротворення. Здавна хаммами були особливим типом лазень, який сприймався не як місце для проведення гігієнічних процедур, а як символ східної культури і традицій. Щоб краще дізнатися, що таке традиційна турецька лазня хаммам, доцільно поспілкуватися з корінними жителями країн Сходу. Якщо ж у вас немає такої можливості, ознайомитися з особливостями такої лазні вам допоможуть статті в інтернеті і різні відгуки на форумах, де діляться своїми розповідями носії турецької культури або туристи, що випробували на собі ефективність східних банних процедур. А ще краще, баня хамам от салона formula-tila, відвідини якої вам дадуть вичерпну відповідь на це питання — що таке баня хамам.

Історія турецької лазні

Хаммами — це древні громадські лазні, які виникли ще за часів Римської імперії. Раніше таку парну зігрівали за допомогою величезного котла з киплячою водою. Той пар, який утворювався в котлі в процесі кипіння, подавався через невеликі отвори в стінах. Стародавня сауна мала різні розміри, форми, а аксесуари для хаммама були невід’ємною частиною оздоблення «чистого приміщення». Банні процедури — це не просто процес очищення тіла. Пророк Мухаммед заявляв, що «чистота є половиною віри». Ця своєрідна культура очищення стала досить популярною на Сході і впродовж століть сформувала свої традиції. На питання про те, що таке хаммам, будь-який турок відповість, що це — справжня насолода!

28-08-15-foto-600x400-1

Нерідко для спорудження лазні перебудовували великі будівлі, іноді навіть храми. Відмінність турецької парної від російської, наприклад, полягає в особливому температурному режимі, який повинен обов’язково дотримуватися в хаммамі. Турецька лазня не настільки спекотна, як традиційна російська. Відповідно зі східними традиціями, в хаммамі температура повинна бути від 30 до 50 градусів. Користь такої лазні в тому, що вона є абсолютно нешкідливою для тих, хто не любить або не переносить за медичними показаннями високу температуру. Відомі випадки, коли турецька сауна виліковувала серцево-судинні захворювання і зменшувала прояви гіпертонії.

Цікаво
За турецькими традиціям, хаммами для жінок зводили окремо від чоловічих, але вони знаходилися поряд, мали загальний тепловий і водний джерело, тільки вхід був з різних сторін. Якщо ж на будівництво окремих бань для чоловіків і для жінок не вистачало коштів, хаммам зводився один, але дами відвідували парну в спеціально відведений для цього день.

Якщо запитати у турецької жінки, що таке хаммам, вона напевно відповість, що це особливе місце для відпочинку і зустрічі з подругами. Адже в давні часи, та й донині, в деяких країнах банний день для жінок — велике свято. Турецька сауна — місце відпочинку, яке дає можливість побачитися з подругами, обговорити справи і проблеми, поділитися новинами, секретами. Похід в турецьку лазню був приводом надіти найкраще вбрання та аксесуари. Банний день був своєрідним святом, бо жінка могла покинути будинок без чоловіка, що дозволялося вкрай рідко, і відправитися в хаммам самостійно.

28-08-15-foto-600x401-3

Відвідування хаммама — запорука здоров’я та довголіття

У порівнянні з традиційною російською лазнею, хамам — процедура зцілення організму, яка відбувається не за допомогою нагрівання повітря і утворення гарячої пари, а супроводжується лікуванням і відновленням організму м’яким, вологим паром. Саме тому лікарі рекомендують відвідувати хворим, що страждають серцево-судинними захворюваннями і гіпертонією, хаммам. На думку фахівців, турецька лазня відмінно впливає на нервову систему і розслабляє організм. Східна сауна покращує сон, виліковує від мігрені і неврастенії. Також лазня хаммам сприяє швидкій регенерації тканин і омолодженню шкіри, що особливо важливо для жінок. Хаммами зцілюють від наступних недуг:

 • неврози, підвищена збудливість;
 • безсоння;
 • прояви остеопорозу;
 • радикуліт;
 • артрит;
 • запалення придатків;
 • аденома простати;
 • цистити, пієліти;
 • захворювання дихальної системи.

Турецька сауна дарує незвичайне відчуття спокою і легкості. Для відвідування лазні вам необов’язково відправлятися в східні країни, адже в наш час можна легко самостійно побудувати хаммам як в приватному будинку, так і в квартирі. Слід лише врахувати при будівництві лазні деякі моменти:

 • особливу увагу зверніть на висоту приміщення, вона повинна становити не менше 2,5 м;
 • подбайте про хорошу вентиляцію і надійному водопостачанні лазні;
 • загальна площа приміщення повинна вміщати всі потрібні елементи для забезпечення нормального
 • функціонування лазні.

Турецька лазня відрізняється від російської парної або, припустимо, фінської сауни, тим, що в хаммамі зовсім немає дерева! Усі будівельні елементи виконуються з каменю. Якщо вибирати більш економний варіант, то для обробки турецької лазні відмінно підійде керамічна плитка або мозаїка з італійської смальти. Головний елемент, який ви повинні врахувати під час проектування і будівництва лазні, — купольня стеля. Насправді це не просто частина декору, а необхідна конструкція. Вона зводиться для того, щоб при нагріванні повітря і виділенні вологи краплі не падали вам на голову.

Цікаво
Для створення особливого затишку і комфорту в турецькій лазні стіни і підлогу бажано прогрівати. Зробити це можна за допомогою електричної або водної системи обігріву.

Особливості будови турецької лазні

При будівництві турецької лазні потрібно відвести спеціальне місце в приміщенні, де будуть розміщуватися всі необхідні елементи: парогенератори, електрозахисні щити, аромагенератори. Приступати до експлуатації парної можна тоді, коли буде закінчено декорування інтер’єру: прикраса стін мозаїкою, східними аксесуарами, обробка мармуром.

Сучасні технології дозволяють звести баню у відповідності з усіма стандартами і традиціями самостійно, але будівництво — далеко не напростіший процес. Необхідні детальна розробка проекту приміщення, визначення правильного розміщення важливих елементів для якісного функціонування лазні, забезпечення водопостачання, обладнання вентиляції приміщення.

Кнопка «Наверх»