Земля

Геологи: виверження супервулканів можуть починатися без попередження

Аналіз стародавніх мінералів супервулкана Тоба показав, що накопичення магми в ньому відбувалося поступово і без помітних стрибків аж до початку катастрофічного виверження.

Taal Volcano, Tagaytay, Philippines.
Фото Від alexeykornylyev

Сьогодні на Землі існує 10-20 супервулканів, настільки небезпечних, що їх виверження можуть призвести до серйозної зміни клімату. Один з них – вулкан Тоба, розташований на індонезійському острові Суматра, який вивергався 840 тис. років тому, а потім 75 тис. років тому. Викинутий в атмосферу попіл блокував сонячне світло, викликавши глобальне похолодання.

Передбачається, що останнє виверження Тоба ледь не погубило людство, чисельність якого тоді скоротилася до декількох тисяч, хоча ця гіпотеза й оскаржується багатьма фахівцями. Так чи інакше, але передбачення чергового виверження Тоби або іншого супервулкана може виявитися життєво важливим для людей сьогодні.

Вважається, що такій катастрофі передує різкий приплив розплавленої магми, яка лежить в основі резервуара вулкана. Однак нова робота геологів з Китаю, Індонезії та Швейцарії показала, що накопичення магми може відбуватися поступово і непомітно збоку, аж до моменту, коли не стане вже занадто пізно. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі PNAS. Коротко про дослідження розповідає пресреліз Женевського університету.

Автори вивчили зразки циркону, мінералу, що міститься в магмі та підіймаються на поверхню разом з нею. Циркон включає слідові кількості урану, нестабільного елемента, який з часом розпадається до свинцю, служачи інструментом для радіоізотопного датування стародавніх порід. Виходячи з цих даних, вчені визначили час накопичення магми перед минулими виверженнями вулкана Тоба.

Виявилося, що раптових і потужних приток розплавленої речовини в вулканічний резервуар не було. Магма накопичувалася поступово, причому перед останнім виверженням процес зайняв всього лише 600 тис. років, тоді як перед попереднім – близько 1,4 мільйона років. Цьому сприяло “порочне коло” підвищення температури літосфери в околицях вулкана. Виверження 840-тисячолітньої давності нагріло земну кору, через що магма, що продовжує надходити в резервуар, остигала і застигала повільніше, і розплавлена маса накопичувалася швидше.

За оцінками вчених, сьогодні магма надходить в резервуар Тоба на швидкості близько 4 куб. км за тисячу років, не виділяючись з середніх протягом останніх мільйонів років темпів (від 0,8 до 10 куб. км за тисячу років). До теперішнього моменту під кальдерою Тоби накопичилося не менше 315 куб. км розплавленої матерії. Виходячи з цих цифр, вони пророкують, що чергове виверження вулкана може відбутися протягом наступних 600 тис. років.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button