Всесвіт

Гігантський залізний астероїд Психея виявився загадковішим, ніж очікували вчені

Якщо раніше вчені припускали, що астероїд Психея являє собою велику кулю, що складається виключно з чистого заліза, то нове дослідження змусило змінити їх свою думку: можливо, Психея містить в собі якийсь прихований кам’янистий компонент.

Згідно з новим дослідженням, проведеним дослідниками з університетів Брауна і Пердью (обидва — США), астероїд Психея, який космічний корабель НАСА збирається відвідати в 2026 році, може складатися не тільки з важкого металу, але і якогось твердого каменю.

Психея, що обертається навколо Сонця в поясі астероїдів між Марсом і Юпітером, є найбільшим з астероїдів спектрального класу M, які складаються в основному з заліза і нікелю — на відміну від силікатних порід, з яких складається більшість інших астероїдів. Але за словами астрономів, Психея посилає їм змішані сигнали про свій склад.

Світло, яке відбиває астероїд, натякає вченим, що його поверхня дійсно складається в основному з металу. Це змусило вчених думати, що Психея представляє з себе оголене залізне ядро, чия кам’яниста кора і мантія були «відкинуті» в результаті колись давно сталося зіткнення.

Місія НАСА Psyche до далекого металевого астероїда відкриє революційний погляд на можливості оптичного зв’язку в глибокому космосі.

Однак, нові вимірювання маси і щільності Психеї говорять про інше. Те, як його гравітація впливає на сусідні тіла, змушує припустити, що Психея набагато менш щільна, якби вона була просто гігантським шматком заліза.

«У новому дослідженні ми хотіли з’ясувати, чи може залізне тіло розміром з Психею підтримувати майже 50-відсоткову пористість. І ми виявили, що це дуже малоймовірно», — розповіла Фіона Ніколас-Флемінг, провідний автор дослідження.

Команда Ніколас-Флемінг створила комп’ютерну модель, засновану на відомих термічних властивостях металевого заліза, щоб оцінити, як пористість великого залізного тіла буде змінюватися з плином часу.

Модель показала, що для того, щоб залишатися високопористою, внутрішня температура Психеї повинна була впасти нижче 800 кельвінів (526 °C) відразу після її утворення. При більш високих температурах залізо було б настільки податливим, що власна гравітація Психеї зруйнувала б більшу частину порового простору в його обсязі. Грунтуючись на тому, що відомо про умови в ранній Сонячній системі, дослідники відзначають, що вкрай малоймовірно, що тіло розміром з Психею — близько 140 миль (майже 230 км) в діаметрі — могло так швидко охолонути.

Крім того, будь-яка подія, яка могла б збільшити пористість Психеї після її утворення — наприклад, сильне зіткнення – ймовірно, також нагріло б Психею до температури вище 800 кельвінів. Таким чином, будь-яка пористість навряд чи змогла б довго проіснувати.

Взагалі, результати дослідників показали, що Психея, ймовірно, не є пористим, повністю залізним тілом. Швидше за все, астероїд містить прихований кам’янистий компонент, який знижує його щільність.

Хай там як, незабаром вчені отримають набагато чіткіше уявлення про цей загадковий астероїд. Через кілька років НАСА планує запустити космічний корабель, який зустрінеться з Психеєю після чотирирічної подорожі до поясу астероїдів.

“Місія захоплююча, тому що Психея — така химерна і загадкова річ. Все, що знайде місія, буде дійсно важливими новими точками даних для Сонячної системи», — уточнила Ніколс-Флемінг.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button