Земля

Гольфстрім стрімко сповільнюється

За останнє сторіччя океанські течії, що несуть тепло на північ, сильно сповільнилися. Нове дослідження, засноване на ряді індексів, підтверджує думки, що критичне уповільнення неминуче і може статися в найближчі десятиліття.

Дослідження, проведене вченим-кліматологом Нікласом Боєрсом з Вільного університету Берліна, показує, що атлантична меридіональна циркуляція (АМОС), частіше її називають Гольфстрімом, стрімко наближається до критично низької швидкості. АМОС може залишатися стабільним у двох станах: при наявності руху теплих вод з тропіків на північ, яке допомагає розподіляти температуру і сіль по океанах, і системи млявих вод, які не поспішають віддавати теплу, збагачену речовинами воду з Атлантичного океану.

Кліматична модель, створена вченим, показала, що танення льодовиків впливає на солоність океану і температуру, що сильно гальмує роботу всієї системи. АМОС, звичайно, може витримати уповільнення, але Бурс вважає, що вже зараз мережа вод знаходиться на межі своєї стабільної роботи. «Представлені результати припускають, що це зниження може бути пов’язане з майже повною втратою стабільності Гольфстріму протягом цього століття, AMOC, здається, близький до критичного переходу в режим слабкою циркуляції», – пише кліматолог в статті журналу Nature Climate Change.

Наслідки тривалого ослаблення вод досі не вивчені. Передбачається, що повільний Гольфстрім потрібен планеті, щоб охолодитися, протидіючи наслідкам глобального потепління. І все ж зрушення в розподілі енергії та поживних речовин позначаться на погодних умовах і екосистемах Європи й Америки.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button