Наука

Вчені знайшли сліди генетичних мутацій в крові кожної людини, яка побувала в космосі

НАСА провело дослідження, матеріали для якого збирали протягом двадцяти років. З’ясувалося, що у всіх астронавтів, які побували в космосі, є генетичні мутації, тому дозування космічної радіації потрібно ретельно планувати.

Image by WikiImages from Pixabay

При дослідженні зразків крові 14 астронавтів НАСА, які здійснювали польоти на космічних кораблях «Спейс Шаттл» в період з 1998 по 2001 рік, вчені виявили, що в зразках всіх з них є мутації в ДНК.

Хоча ці мутації, швидше за все, незначні і не можуть становити серйозної загрози для здоров’я астронавтів у довгостроковій перспективі, дослідження підкреслює важливість регулярного обстеження здоров’я астронавтів. До того ж ці зміни можуть бути значними, якщо польоти на Місяць і за його межі стануть більш тривалими.

Специфічні мутації, виявлені в новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications Biology, характеризувалися високою часткою клітин крові, що походять від одного клону — це явище під назвою клональне кровотворення.

Такі мутації можуть з’явитися через надмірне ультрафіолетове випромінювання, а також інших видів радіації, включаючи хіміотерапію. У цьому випадку дослідники підозрюють, що мутації могли бути результатом космічної радіації.

“Астронавти працюють в екстремальному середовищі, де багато факторів можуть призвести до соматичних мутацій. Перш за все на організм впливає радіація, яка може призвести до клонального кровотворення», — зазначив провідний автор дослідження Девід Гукассіан.

НАСА пропонує змінити межі радіації, якій піддаються астронавти. Агентство хоче дозволити молодим астронавтам піддаватися відносно більш високому рівню радіації, ніж літнім астронавтам і усунути відмінності в цьому рівні між чоловіками і жінками.

Зразки крові для дослідження взяли у 12 чоловіків і двох жінок-астронавтів за десять днів до польоту і в день приземлення. Потім зразки зберігалися при температурі -44°C протягом приблизно двадцяти років. Мутації в зразках нагадали їм соматичні мутації, які є у літніх людей. Але середній вік астронавтів становив лише 42 роки.

“Ці мутації не обов’язково означають, що у астронавтів розвинуться серцево-судинні захворювання або рак, — відзначають дослідники. – Але є ризик, що з часом це може статися через постійний і тривалий вплив екстремального середовища далекого космосу».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments