Наука

Храм хетів, якому 3200 років, виявився картою космосу

Археологи заново вивчили давнє святилище хетів – храму Язилікая. Він може являти собою гігантську карту космосу і календар одночасно.

Згідно з дослідженням, храм Язилікая, побудований 3200 років тому на території сучасної Туреччини, відрізнявся незвичайним призначенням. Археологи припустили, що насправді святилище хетів – це гігантська карта космосу і календар одночасно.

Язилікая – це святиня просто неба, яка була одним з найважливіших пам’ятників Хетської імперії. Залишки хетської столиці Хаттуса можна знайти недалеко від сучасного села Богазкале в центральній Туреччині. Язилікая знаходиться за декілька хвилин ходьби від стародавньої столиці.

У Язилікая хети вирізали і модифікували оголення природних гірських порід, щоб створити два простори без дахів, прикрашених рельєфними зображеннями їх божеств. Вони використовували це місце століттями; його нинішній вигляд датується приблизно 1230 роком до нашої ери.

Серед всіх теорій про призначення святині, одна звучала дуже правдоподібно. Вважалося, що одне з двох приміщень використовувалося для новорічних церемоній, а інше було мавзолеєм для царя хетів.

Швейцарські вчені Еберхард Зангер і Рита Готч припустили, що деякі зображення богів використовувалися хетами як календар для відстеження як сонячних років і місячних місяців.

Також дослідники припустили, що храм Язилікая – це втілення уявлень древніх хетів про створення світу, будову Всесвіту і карта космосу.

Храм хеттів, якому 3200 років, виявився картою космосу

Річ у тім, що у хетів було своє уявлення про те, як відбулося створення світу. Наприклад, вони були впевнені, вважали, що весь світ виник в хаосі і був організований на трьох рівнях: перший – підземний світ, другий – земля, а третій – небо.

Так, хети визначили приполярні зірки, які ніколи не опускаються за горизонт. Дослідження показало, що одна з груп божеств в Язилікая якраз і зображує ці зірки. Інші зображення можуть бути пов’язані з землею і підземним світом.

Другим аспектом хетської космології було «періодичне оновлення життя», пояснюють вчені. Наприклад, день слідує за ніччю, півмісяць перетворюється в повний місяць, а зима – в літо. Різьблені фігурки у вигляді календаря як раз і відображають цей циклічний погляд на природу.

Довести або спростувати висунуту гіпотезу наукового світу ще належить.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments