Наука

Грибок, що заражає ковідних пацієнтів “чорною цвіллю”, навчився обходити імунітет

Нове дослідження показало, як гриб Rhizopus бореться з грунтовими хижаками та імунними клітинами людини, використовуючи бактерію Ralstonia.

Гриб Rhizopus небезпечний тим, що викликає спалахи «чорної цвілі» — мукормікозу — у пацієнтів з COVID-19. Він росте в грунті і на зіпсованих продуктах харчування. У грунті у нього є хижак-амеба Dictyostelium, одноклітинний мікроб, який переміщається по грунті і поглинає Rhizopus для прожитку. В ході нового дослідження вчені з’ясували, що Rhizopus бореться з хижаком, співпрацюючи з бактерією Ralstonia. Мешкаючи всередині Rhizopus, Ralstonia ховається від хижака. У свою чергу, Ralstonia виробляє токсин, який Rhizopus використовує для нейтралізації хижака. У підсумку він не може з’їсти пару патогенів.

Імунні клітини людини схожі на хижака Dictyostelium: вони шукають, поглинають і знищують чужорідні бактерії, що потрапляють в організм, захищаючи його від інфекцій. А значить, Rhizopus і Ralstonia можуть використовувати одну стратегію і для захисту від хижаків в грунті, і від імунної системи.

Виявилося, коли партнерство Rhizopus з Ralstonia порушується, тварини, інфіковані грибком, здатні пережити викликану інфекцією хворобу. Вчені сподіваються, що ці дані допоможуть розробити ліки від “чорної цвілі”.

Мукормікоз – це рідкісна інфекція, яку викликають грибки сімейства мукорові (Mucorales). Зазвичай зустрічаються в грунті, рослинах, гної, гниючих фруктах і овочах. Гриб вражає носові пазухи, мозок і легені і становить загрозу для людей з ослабленим імунітетом.

Через цю хворобу люди, які перехворіли на коронавірусну інфекцію в Індії, позбавлялися зору.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button