Всесвіт

Вчені відкрили механізм, через який на Сатурні відбуваються незвичайні полярні сяйва

Астрономи з Університету Лестера відкрили раніше невідомий механізм, під час якого над Сатурном з’являється Полярне сяйво.

Сатурн є унікальною планетою, оскільки деякі з його полярних сяйв з’являються завдяки вихровим вітрам у власній атмосфері, а не тільки з магнітосфери, яка оточує планету.

На інших планетах, наприклад, на Землі, полярні сяйва утворюються тільки потужними потоками, які надходять в атмосферу планети з навколишньої магнітосфери. Потоки з’являються через взаємодію із зарядженими частинками Сонця (як на Землі) або з вулканічним матеріалом Місяця, який обертається навколо планети (як на Юпітері і Сатурні).

Процес, який відбувається на Сатурні, змінює знання вчених про планетарні полярні сяйва. Також вивчення цього процесу допоможе відповісти на питання, чому не виходить легко виміряти тривалість дня на Сатурні: річ у тім, що швидкість обертання планети змінюється.

Протягом десятиліть дослідники підтвердили, що численні періодичні властивості-вимірювання, які використовують на інших планетах для розуміння внутрішньої швидкості обертання, наприклад, радіовипромінювання – у Сатурна з часом змінюються. Ще є незалежні періодичні особливості, які спостерігають в північній і південній півкулях, — вони самі по собі змінюються протягом сезону.

Автори нової роботи вперше знайшли фундаментальну рушійну силу, яка знаходиться у верхніх шарах атмосфери планети і продовжує генерувати планетарні періодичності і полярні сяйва. Значна частка полярних сяйв на Сатурні відбувається через вихрову погоду в атмосфері. Саме це відповідає за зміну швидкості обертання планети.

Дослідники вважають, що система працює від енергії термосфери Сатурна. При цьому в іоносфері спостерігаються вітри зі швидкістю від 0,3 до 3 км/с.

Дослідники заявили, що їх робота призведе до переосмислення того, як атмосферні погодні ефекти на планеті впливають на створення полярних сяйв не тільки в Сонячній системі, але і за її межами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button