Наука

Грибок зменшується в організмі господаря, щоб дістатися до його мозку

Вчені виявили, що грибок, який нерідко стає причиною небезпечного менінгіту, сильно змінюється при попаданні в організм господаря. Всього за кілька днів він не тільки зменшується в розмірах, але і обзаводиться особливими білками, які перешкоджають його знищення імунною системою. Дослідження опубліковано в журналі Cell Host & Microbe.

© wikipedia.org

Cryptococcus neoformans – дріжджоподібний грибок, збудник криптококу людини, який може перейти в смертельно небезпечний грибковий менінгіт, від якого щорічно гине близько 180 тисяч осіб. Цей грибок часто зустрічається в грунті, гниючої деревині і пташиному посліді, в організм людини потрапляє через легені і зазвичай не заподіює господареві серйозної шкоди, — але тільки якщо з якоїсь причини паразит не добереться до мозку.

Раніше дослідники вже виявили, що в легенях криптокок розростається до величезних розмірів, не даючи клітинам імунної системи себе знищити. В інших же органах, таких як серце або очі, криптокок, навпаки, зменшується в розмірах. Дослідники припустили, що надмалі розміри клітин допомагають грибку через кров’яне русло добиратися до віддалених від легень частин тіла.

Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені заразили лабораторних мишей криптококами різних розмірів, після чого підрахували кількість грибкових клітин в різних органах. Виявилося, що в порівнянні з великими і середніми клітинами дрібні криптококи найчастіше зустрічалися в мозку.

До того ж ці «насіннєві клітини», як їх назвали вчені, не були просто зменшеними копіями грибкових клітин з легень — у них був унікальний набір білків на поверхні клітини, який перешкоджав їх знищення макрофагами, головними «грибкоборцамі» нашого організму.

Розмір грибкових клітин в легенях (ліворуч) і в мозку (праворуч) / © phys.org

Також вченим вдалося встановити, що перетворення звичайних грибкових клітин в «насіннєві» відбувається під впливом фосфатів, якими багатий пташиний послід і які виділяються пошкодженими тканинами при розвитку запального процесу.

Тепер вчені розробляють ліки, які зможуть заблокувати перетворення грибкових клітин в «насіннєві» і не дати криптококу дістатися до мозку заражених людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments