Наука

Тривалі перерви між прийомами їжі можуть бути корисні для здоров’я

Протягом багатьох десятиліть дієтологи давали різні поради про правильне харчування і про те, скільки разів у добу потрібно їсти. Але що науці відомо про переривисте голодування тривалого проміжку часу між прийомами їжі? Згідно з результатами огляду наукових досліджень, проведеного вченими з Університету Джона Хопкінса, дослідники виявили зв’язок між голодуванням та поліпшенням когнітивних функцій, зниженням ризику розвитку серцево-судинних захворювань і поліпшенням фізичної працездатності. Робота опублікована в журналі New England Journal of Medicine.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Як потрібно харчуватися, щоб бути здоровим?

Переривчасте голодування включає тривалі періоди без прийому їжі. Найбільш поширеними формами є одноденне голодування, коли їжа повністю виключається або сильно обмежується через день; голодування 5:2, коли людина їсть від 500 до 700 калорій два дні в тиждень; і щоденне обмежене голодування — коли людина не їсть протягом тривалого часу, наприклад, восьми годин. Результати кількох досліджень вказують на те, що обмеження часу прийому їжі запускає так зване метаболічне перемикання, при якому джерело енергії в організмі змінюється, що може істотно поліпшити стан здоров’я.

Безліч досліджень також виявили, що переривчасте голодування підтримує здоровий стан клітин. На думку вчених, подібний режим харчування природний для людини, оскільки наші предки періодично відчували дефіцит їжі, а внутрішні процеси організму як раз налаштовані на метаболічне перемикання. Коли їжа обмежена від 500 до 700 калорій один або кілька днів в тиждень, рівні молекул, званих кетонами, в організмі підвищуються. Фахівці вважають, що метаболічне перемикання може зробити метаболізм більш гнучким і ефективним при використанні енергії. Кетони також, мабуть, регулюють експресію і активність білків, пов’язаних зі здоров’ям і старінням, а також з генами, пов’язаними з психічними і страждають нейродегенеративними порушеннями.

Автори вважають, що цей метод може запобігти утворенню організмом вільних радикалів — атомів, які можуть пошкодити клітини — а також допомогти з втратою ваги. Але це також, мабуть, викликає клітинні реакції між і в органах, які допомагають регулювати рівень цукру в крові і роблять організм більш стійким до стресу. Вважається, що практика активує шляхи, які посилюють захисні сили організму від стресів і допомагають видаляти та відновлювати пошкоджені молекули. Так, в результаті метаболічного перемикання, в періоди дефіциту калорій клітини починають переробляти внутрішні жири в енергію, що покращує регуляцію цукру в крові і підвищує стресостійкість.

Длительные перерывы между приемами пищи могут быть полезны для здоровья

Наші предки часто відчували дефіцит їжі на відміну від нас з вами

Більш того, ціла низка наукових робіт показала, що переривчасте голодування корисно для здоров’я мозку і допомагає знизити артеріальний тиск. Так, у людей, які практикують даний метод вживання їжі, відзначено поліпшення роботи пам’яті і когнітивних навичок. У загальному і цілому, результати масштабного огляду наукових досліджень виявили, що переривчасте голодування допомагає втратити жир в області живота, підтримує м’язову масу, покращує пам’ять і рухові функції, а також покращує регуляцію глюкози. Як повідомляють автори дослідження в офіційному прес-релізі, враховуючи отримані результати, в майбутньому інформацію про користь переривчастого голодування необхідно додати в навчальні плани медичних шкіл, а також донести до широкої громадськості оновлені рекомендації по здоровому харчуванню.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button