Наука

Виявлено свідчення найстарішого у світі масового отруєння ртуттю

Це отруєння, згідно з дослідженням міжнародної команди вчених, належить до бронзового віку.

Broken Mercury Thermometer Lies on Floor Closeup Фото Від Alexander’s Images

Ртуть вважається однією з найтоксичніших речовин для організму людини й, згідно з ВООЗ, входить до десятки найбільш небезпечних для здоров’я. Вчені з університетів Північної Кароліни (США), Коїмбри, Алгарве, Лісабонського (Португалія), Алькала та Севільського (Іспанія) представили результати великого дослідження зразків людських кісток із 23 археологічних пам’яток, розташованих у Португалії та Іспанії. Усього було вивчено останки 370 осіб із 50 могил, датованих Античністю, мідним та бронзовим століттями. Стаття опублікована в International Journal of Osteoarchaeology.

У результаті аналізу вчені з’ясували, що найвищий рівень впливу ртуті на організм людини спостерігався в бронзовому віці, між 2900 і 2600 роками до нашої ери. У цей період експлуатація та використання кіноварі значно зросли з соціальних та культурних причин.

Кіновар же, як відомо, є мінералом сульфіду ртуті, який при подрібненні перетворюється на порошок червоного кольору. Його здавна використовували як пігмент для отримання фарби. Вони, своєю чергою, могли мати не лише декоративне, а й ритуальне значення.

Такими фарбами покривали предмети культу (наприклад, статуетки), а також тіла померлих. Вчені з’ясували, що в деяких людей, чиї останки піддали аналізу, частка ртуті у волоссі сягала 400 частин на мільйон. Перевищення нормальної концентрації було величезним, оскільки за сьогоднішніми мірками це число не повинно перевищувати 1-2. Вчені вважають, що люди, ймовірно, навмисно вдихали пари ртуті або навіть ковтали кіновар з ритуальними цілями. Крім того, ці пари могли вдихати ті, хто наносив кіновар на статуетки або фарбував нею похоронні камери.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments