Наука

Губка віком майже 900 мільйонів років може виявитися найдавнішою знайденою твариною

У Канаді виявили скам’янілості, разюче схожі на скелет морських губок і при цьому на мільйони старше Кембрійського вибуху, коли з’явилися сучасні типи тварин.

 

Скам’янілості, виявлені на півночі Канади, містять структури, вельми схожі на стародавніх губок. Якщо це так, то вчені знайшли останки найдавніших тварин на Землі: зразки датують віком у 890 мільйонів років. Про них розповідається в статті палеогеолога з Лаврентійського університету Елізабет Тернер (Elizabeth Turner), опублікованій в журналі Nature.

Скам’янілості знайшли у вапняку формації Стоун-Найф, на території канадської провінції Північно-західні території. Їх віднесли до періоду раннього та середнього неопротерозою, приблизно від 600 мільйонів до мільярда років тому. Це набагато раніше Кембрійський вибух  (близько 540 мільйонів років тому), під час якого з’явилися більшість типів сучасних тварин і до якого відносяться найдавніші їх останки, відомі досі.

Справді, одноклітинні з’явилися на Землі понад три мільярдів років тому, і вчені досі знаходять останки бактеріальні строматоліти того часу. Однак потім почався виключно довгий шлях до багатоклітинних організмів, які виникли лише менше мільярда років тому. Можливо, першими по-справжньому складними тваринами були фільтруючі губки, що збереглися дотепер і залишаються найпримітивнішими з них.

На виняткову старовину губок вказують і дані генетики, і сліди біомаркерів (стероїдів), які виявляють в породах віком близько 650 мільйонів років. Але ось найраніші відомі скам’янілості губок набагато молодше і належать до часу Кембрійського вибуху (540 мільйонів років тому). Нова знахідка з Канади може усунути розрив і відсунути цей термін відразу на 350 мільйонів років далі в минуле.

Елізабет Тернер вивчила зразки під мікроскопом, виявивши розгалужені трубчасті структури, вкриті кристалами кальциту. Все це дійсно нагадує систему фільтрів губок, крізь яку вони пропускають воду, відбираючи їстівні частинки. «Вони складаються з крихітних трубок, які розгалужуються, а потім знову з’єднуються, утворюючи складну тривимірну мережу, – пояснює Тернер. – Серед розгалужених організмів, які можна було б назвати у формі альтернативи, жоден з них не має такої форми 3D-мережі: ні водорості, ні бактерії, ні гриби».

Експерти поки не готові настільки однозначно називати знахідку останками стародавньої губки та вважають, що для гучної заяви необхідні більш серйозні дослідження і докази. Недарма навіть сама Тернер назвала свою статтю «Можливі скам’янілості тіла губки». Проте вчені згодні, що зразок дійсно вкрай схожий на спонгіновий скелет губок, а вік його непогано збігається з прогнозами генетики, яка вказує приблизно на той же період появи цих тварин.

З іншого боку, 890 мільйонів років – можливо, занадто великий вік для повноцінних багатоклітинних тварин. У той період повітря і вода ще не повністю наситилися киснем, його було недостатньо для життєдіяльності подібних організмів. Так що, якщо знахідка Тернер підтвердиться, вона поставить нові складні питання – вже про те, як найдавніші губки вживали майже без кисню.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button