Всесвіт

Як американські вчені мають намір шукати сліди життя в океані супутника Юпітера

Американські вчені і дослідники NASA знайшли спосіб проникнути крізь багатокілометрову крижану оболонку Європи — супутника Юпітера — до океану води. Фахівці розробили проект тунельного робота, якого вони запропонували оснастити або ядерним реактором, або радіоізотопним термоелектричним генератором. Передбачається, що в обох випадках тепло, що виходить від джерела енергії, плавитиме товщу льоду і дозволить досягти поверхні океану. Прилади на борту апарату візьмуть зразки води — вчені сподіваються, що їм вдасться знайти в ній мікроорганізми.

Вчені з Іллінойського університету (США) спільно з колегами з Університету Джонса Хопкінса та Дослідницького центру NASA імені Джона Гленна знайшли спосіб проникнути крізь багатокілометрову крижану оболонку Європи — супутника Юпітера — до океану рідкої води.

«Товщина крижаного панцира Європи, за різними оцінками, становить від двох до тридцяти кілометрів. Це серйозний бар’єр, який необхідно подолати будь-якому космічному апарату, який хоче дістатися до прихованого океану», — повідомив один з учасників дослідження, Ендрю Домбард.

На щорічних зборах Американського геофізичного союзу у Вашингтоні вчені представили проект тунельного робота, що дозволяє подолати цей бар’єр. Космічного робота вони запропонували оснастити або ядерним реактором, або радіоізотопним термоелектричним генератором (РІТЕГ). Передбачається, що в обох випадках тепло, що виходить від джерела енергії, плавитиме товщу льоду, прокладаючи роботу дорогу в надра Європи.

Как американские учёные намерены искать следы жизни в океане спутника Юпитера
Тунельний робот у поданні художника © Alexander Pawlusik, LERCIP Internship Program NASA Glenn Research Center

Прилади на борту апарату візьмуть зразки води. Вчені розраховують, що в пробах вдасться знайти живі мікроорганізми або хоча б сліди їх існування. Повідомляти про свої знахідки робот буде через мережу ретрансляторів на поверхні Європи, з якими він буде з’єднаний оптоволоконним кабелем.

Поки залишається невідомим, коли саме планується відправити подібну місію на Європу: проект тунельного робота ще не отримав схвалення керівництва NASA.

Океан Європи вважається одним з найперспективніших місць в Сонячній системі з точки зору існування життя. За період з 1995 по 2003 роки космічний корабель NASA Galileo кілька разів пролетів поблизу цього супутника Юпітера. Дані спостережень свідчать, що під багатокілометровою крижаною оболонкою Європи ховається солоний океан, який в два рази перевищує за обсягом Світовий океан Землі. А в 2016 році вчені побачили на знімках телескопа Hubble гейзери, які б’ють з-під льоду.

NASA запланувало відправити до Європи місію Europa Clipper в 2020-х роках. Космічний апарат буде обертатися навколо Юпітера протягом трьох років. За цей час станція 45 разів наблизиться до Європи на відстань від 25 до 2,7 тис. км. Передбачається, що Europa Clipper визначить хімічний склад основних з’єднань в підлідному океані і знайде найбільш вдале місце для подальших посадочних місій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button