Здоров'я

Як дізнатися, що вам загрожує біполярний розлад?

Розладів психіки, помітних з боку і які погіршують якість життя, існує багато. Проте одним з найважчих серед них є біполярний розлад. Іноді його називають маніакально-депресивним синдромом. У людей, які страждають від цієї хвороби, постійно змінюються настрій, рівень енергії й активності. Настрій може бути гарним або дуже поганим.

Така хвороба впливає на відносини, кар’єру, навчання і повсякденну здатність функціонувати, тому що передбачити перепади настрою просто неможливо, як і їх силу і тривалість. Для людей, які зіткнулися з цією проблемою, повернення до нормального життя може бути дуже складним завданням. Навчитися контролювати перепади настрою самостійно практично неможливо. Якщо ваша психіка вас турбує, вам варто знати про ознаки цього захворювання.

У людей на депресивній стадії нічого не викликає радості

Люди, які проходять через депресивну стадію розладу, пригнічені своїм станом. У них можуть з’являтися думки про самогубство, вони постійно думають про смерть. Коли у пацієнта з біполярним розладом проявляється депресія, він втрачає здатність відчувати хоч якусь радість від життя. Всі його емоції обмежені нескінченним смутком і відчуттям безнадійності. Нерідко виникають і неконтрольовані сльози. Такий депресивний стан пригнічує, і з ним практично неможливо впоратися без стороннього втручання.

У маніакальному стані люди схильні до ризикованої поведінки

Коли у людини з біполярним розладом починається маніакальна стадія, все змінюється. Вона захоплено займається шопінгом, відправляється в казино або зловживає алкоголем або наркотиками. Вона може зважитися на ризиковану сексуальну поведінку з абсолютно незнайомими людьми. Контроль імпульсів у такої людини повністю зникає, вона упевнена, що може зробити все, що завгодно. Це створює помилкове відчуття свободи. Вам здається, ви можете займатися чим завгодно без будь-якої шкоди для себе. Іноді це призводить до вкрай негативних наслідків. Помилкове відчуття безпеки — частина захворювання.

Рівень енергії постійно коливається

Однією з найбільш явних ознак біполярного розладу є сильна зміна в рівні енергії людини. Під час маніакальної стадії людина буквально не може зупинитися. Вона веде себе так, ніби отримала дуже велику дозу кофеїну і готова ходити по стінах. Вона сіпається і не може сидіти спокійно. В такому стані людині здається, що її енергія безмежна. Вона хоче продовжувати робити те, що робить, без перерви, вдень і вночі, іноді кілька днів поспіль. У маніакальному стані людині хочеться зробити все і відразу, тому що її відвідують оманливі відчуття амбітності, свободи і радості. Зовсім інакше все виглядає під час депресивної стадії. Здається, що навіть піднятися з ліжка — дуже складне завдання. Неважливо, що саме ви робите, ви постійно відчуваєте втому. У вас не вистачає енергії навіть на найпростіші завдання, такі як одягання або контроль гігієни. Ви просто не можете впоратися ні з чим.

Здатність фокусуватися впливає на настрій

Біполярний розлад пов’язаний зі станом мозку. Воно безпосередньо впливає на здатність людини фокусуватися і думати. Люди в депресивному стані не можуть нічого згадати або утримувати увагу на чому-небудь протягом тривалого часу. Проблеми у них з комунікацією. У маніакальній стадії люди ведуть себе так, ніби їх мозок зайнятий безліччю питань одночасно. Здається, що їх думки вкрай напружені. Їх спосіб мислення важко зрозуміти, їм не вдається сфокусуватися на одній ідеї або думці. Коли таке трапляється, люди говорять уривками, і здається, що між їхніми ідеями немає ніякого зв’язку. Інколи непросто взагалі підтримувати розмову. З боку помітно, як напружено і хаотично кружляються думки та ідеї в голові.

У людини з біполярним розладом немає нормального циклу сну

Коли у людини серйозна депресія, їй постійно хочеться спати. Коли ви опиняєтеся в такому стані, у вас немає енергії або бажання що-небудь робити. Ви хочете проводити час виключно в ліжку, адже сон здається єдиним хорошим рішенням. Людина в маніакальній стадії днями може обходитися без сну. Вона втрачає своє сприйняття часу. У неї помилкове відчуття енергії, їй здається, що сон не потрібен взагалі. Вона відчуває сильне бажання робити як можна більше речей відразу, одночасно. Уміння контролювати себе просто пропадає.

Перепади настрою можуть впливати на апетит

Втрата апетиту — це симптом, який супроводжує важку депресію. Втрата інтересу до їжі — поширена проблема для пацієнтів з біполярним розладом, що опинилися в депресивній стадії. Навіть найулюбленіші страви не викликають у них радості. Іноді минає кілька днів, перш ніж вони зможуть змусити себе що-небудь з’їсти. Вони взагалі не усвідомлюють, що не їли, і ігнорують сигнали тіла. Люди в маніакальному стані, навпаки, не можуть перестати їсти. Високий рівень споживання їжі та напоїв безпосередньо супроводжує манію. Можливість контролювати імпульсивну поведінку відсутня. Людина просто не управляє собою.

Симптоми манії і депресії можуть проявлятися одночасно

Існує помилкове переконання, що люди, які страждають від біполярного розладу, повинні переживати або маніакальний, або депресивний стан. Це не так. Один з найбільш проблемних варіантів розладу об’єднує симптоми двох станів одночасно. Це плутає пацієнтів і людей, що їх оточують. Управлятися з таким розладом особливо важко.

Проблеми використання медикаментів

Найпоширеніша помилка людей з біполярним розладом полягає в тому, що вони перестають пити таблетки, коли почувають себе добре. Вони помилково впевнені, що таблетки вже допомогли їм і що перепади настрою більше не будуть проблемою, а значить, ліки не потрібні. Це може викликати серйозні психічні проблеми, включаючи повторний прояв симптомів і повернення нестабільності психіки. Домовтеся з лікарем або близькою людиною про те, щоб вони контролювали прийом медикаментів в потрібний час і в потрібній кількості.

Правильне лікування може давати прекрасний результат

Біполярний розлад створює хаос і псує відносини з близькими, коли людина опиняється під впливом постійних змін настрою. Партнер такої людини повинен зайнятися пошуком інформації і побільше зрозуміти про такий стан. Це психічна хвороба, яку складно перемогти без пігулок і лікування. Людина може функціонувати і продуктивно працювати під час маніакальною стадії, але це не постійний її стан. Комбінація таблеток і психотерапії є найбільш ефективним способом лікування. Медикаменти спрямовані на стабілізацію перепадів настрою. Психотерапія вчить розпізнавати причини розладу і боротися з негативними думками, а також допомагає справлятися з перепадами настрою. Пацієнти, які старанно дотримуються продуманого для них режиму, можуть забезпечити собі повне надії майбутнє і повернення до цілком стабільною життя.

Натхнення: fb.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button