Земля

Як Ель-Ніньо впливає на нашу планету?

Від впливу Ель-Ніньо, який в даний час розгортається в східній екваторіальній частині Тихого океану, не залишиться осторонь жодна країна світу, заявляють у НАСА. Таких масштабів цей погодний феномен не досягав з 1997-98 років. У зв’язку з цим в агентстві вирішили провести детальні супутникові спостереження за явищем, щоб дослідити його вплив на розподіл опадів, рівень тропосферного озону і  збільшення кількості пожеж в різних частинах світу.

6de92a594d57cccf9ac83ce96892ccb1

Як пояснюють вчені, Ель-Ніньо є природним явищем, яке повторюється з періодичністю в декілька років. Це явище виникає, коли температура морської поверхні в екваторіальній частині Тихого океану нагрівається і починає впливати на повітряні маси і їхні маршрути переміщення на планеті.

Результати нового дослідження Ель-Ніньо були представлені у вівторок, 15 грудня, на засіданні Американського геофізичного союзу, який проходив у Сан-Франциско.

Вчені з’ясували, що атмосферні річки, які є одним з головних джерел опадів, як правило, активізуються під час Ель-Ніньо. У зв’язку з цим, нинішній потужний Ель-Ніньо, найімовірніше, принесе велику кількість опадів до Каліфорнії, яка останнім часом серйозно потерпала від тривалої посухи.

Дуейн Уалізер, керівник дослідницьких робіт в Управлінні технічних і прикладних наук і наук про Землю при Лабораторії реактивного руху НАСА в Пасадені (штат Каліфорнія, США), зазначає, що кількість атмосферних річок, які досягнуть Каліфорнії, не зміниться в найближчі роки. Тим не менше, ці, в середньому, 10 річок в рік будуть набагато сильніше, і до того ж більш теплими і вологими. Опадів у вигляді снігу, за словами експерта, буде менше, а ось повені можуть почастішати.

У рамках даного дослідження також було встановлено, що в період нинішнього Ель-Ніньо рівень тропосферного озону, забруднюючого атмосферу парникового газу, відчутно знизився в середніх широтах планети, у тому числі на території США. Як пояснюють в НАСА, це також пов’язано з викликаною Ель-Ніньо зміною вітрів.

00e5c7fac973a3f39c004f7437708567

Тропосферний озон розміщується в найнижчих шарах атмосфери, ближче всього до поверхні землі. Він включає в себе озон, що виробляється планетою природним шляхом, а також утворюється в ході життєдіяльності людини. Озон в тропосфері чинить парниковий ефект і становить небезпеку для здоров’я людей. Саме тому, зазначають автори дослідження, розуміння впливу Ель-Ніньо на концентрацію озону важливо для розуміння реакції атмосфери на природну мінливість і встановлення відмінностей між природними процесами і змінами, спровокованими людиною.

Так, група дослідників під керівництвом Марка Олсена з державного університету Моргана в Балтіморі встановила, що Ель-Ніньо викликає сильну зміну концентрації озону в тропіках і меншу, але як і раніше значну – в середніх широтах. У центральних регіонах США в період Ель-Ніньо концентрації озону змінюються на 20-25%.

Ще одним природним явищем, яке, як виявилося, значно залежить від Ель-Ніньо, є лісові пожежі. Джим Рандерсон з Університету Каліфорнії в Ірвіні разом зі своєю командою проаналізував супутникові дані про лісові пожежі і встановив, що під час Ель-Ніньо кількість і масштаб пожеж зростає в тропічних лісах Азії та Південної Америки.

aa9b8859a73da0fa6f6cc5870060b933

«Зміна атмосферної динаміки зміщує опади. Таким чином, через Ель-Ніньо менше дощів випадає в багатьох тропічних регіонах, що робить лісу більш уразливими до пожеж, спровокованих людиною », – пояснює Джим Рандерсон.

Пожежі в тропічних лісах також призводять до накопичення двоокису вуглецю в атмосфері і зниження якості повітря. Як приклад можна привести Індонезію з її багатими вуглецем торфовищами, які легко спалахують і важко гасяться в період нестачі дощів. Саме така ситуація тут складалася цієї осені. Згідно з підрахунками вчених, в 2016 році через Ель-Ніньо підвищується ймовірність виникнення лісових пожеж в Південно-Східній Азії, Центральній Америці і в південних районах Амазонки через зниження кількості опадів під час вологих сезонів.

Натхнення: http://gismeteo.ru/


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button