Земля

Як голі землекопи стали рабовласниками

Інцест, поїдання фекалій, криваві поєдинки за трон і рабство - ось основа виживання величезних підземних колоній

Вчені довели, що голі землекопи не просто борються за територію цілими кланами, але також перетворюють в рабів захоплених дитинчат.

Голі землекопи відомі тим, що вони володіють найбільш дивними «надздібностями» серед ссавців. Ці гризуни можуть протистояти раку, кидати виклик звичайному процесу старіння ссавців, виживають майже 20 хвилин без кисню і переносять високий рівень болю.

Але виявилося, що у цих дивовижних створінь є маленький неприємний секрет, який робить їх швидше суперлиходіями, ніж супергероями. Голі землекопи (Heterocephalus glaber) викрадають немовлят з різних колоній і … перетворюють їх на рабів.

Хоча самі голі землекопи досягають в довжину всього 10 см, їх сімейства утворюють величезні колонії, які складаються з тісно пов’язаних соціальними обов’язками груп. У них може бути до 300 робітників — це найбільші з відомих колоній серед ссавців, в яких, до того ж більшість особин безплідні, як в сім’ях мурах або бджіл.

Тільки одна королева в колонії може відтворювати потомство, і право на трон вона повинна довести в кровопролитному поєдинку. Вона може народити до 30 дитинчат і переконує підлеглих самок доглядати за дітьми, годуючи їх фекаліями з додаванням гормонів.

Деякий час вважалося, що в приголомшливому розмірі колоній голих землекопів провідну роль відіграє близькоспоріднені схрещування. Однак недавнє дослідження говорить про зворотне.

На початку 1990-х дослідники відловили голих землекопів і випустили їх на території Кенії, щоб вивчити поведінку в дикій природі. Вони виявили, що 26 колоній розширили свої нори на сусідні колонії. Особин з 13 захоплених колоній після цього ніхто не бачив.

Через рік після перевірки вчені виявили двох дитинчат із захоплених колоній на території, яка тепер належала іншому клану. Виявилося, що їх викрали, але не дали можливості здійснювати репродуктивні функції. За великим рахунком це буквально були раби, які виконують певну роль у величезній колонії.

Команда зазначає, що ця поведінка більше схоже на те, що спостерігається у мурах, таких як Formica sanguinea. Ці комахи викрадають личинок і лялечок інших видів і вирощують їх як частину власної робочої сили.

Подібне еволюційне явище, коли однакові фізичні або поведінкові особливості розвиваються у абсолютно не пов’язаних між собою видів, відомо як конвергентна еволюція. Судячи з усього, саме поєднання граничної жорстокості і активного рабовласництва дозволяє великим колоніям виживати в суворих умовах і навіть розширювати при цьому свою територію. Однак вчені відзначають, що, хоч аналогічну поведінку вони спостерігали і в лабораторних умовах, для чіткіших висновків їм поки не вистачає даних — тому команда продовжує спостереження.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»