Всесвіт

Астрономи з’ясували, що галактики в ранньому Всесвіті були напрочуд зрілими

У ранньому Всесвіті масивні галактики були вже набагато більш зрілими, ніж передбачалося раніше. Такий висновок зробила міжнародна група астрономів після вивчення 118 далеких галактик за допомогою ALMA — комплексу радіотелескопів, розташованих в чилійській пустелі Атакама. ALMA спостерігає електромагнітне випромінювання з міліметровою і субміліметровою довжиною хвилі. Про нове відкриття вчених повідомляє журнал Astronomy & Astrophysics.

Більшість галактик утворилася, коли Всесвіт був ще дуже молодий. Наприклад, наша галактика почала формуватися 13,6 мільярда років тому у Всесвіті. Це відбувалося в той час, коли вік Всесвіту становив лише 10% від його нинішнього віку (1-1,5 мільярда років після Великого вибуху). Тоді не тільки Чумацький Шлях, але і взагалі більшість галактик випробували так званий «сплеск зростання».

За цей час галактики створили велику частину своєї зоряної маси, пилу, важких елементів і форму спіральних дисків, які ми бачимо сьогодні. Тому, якщо ми хочемо дізнатися, як утворилися галактики, подібні Чумацькому Шляху, важливо вивчити цю ранню епоху.

У дослідженні ALPINE (Велика програма ALMA по ранньому Всесвіті) міжнародна група астрономів ретельно вивчила 118 галактик, які зазнали «сплеск росту» як раз в ранньому Всесвіті. «На наш подив, багато хто з них виявилися набагато більш зрілими, ніж ми очікували», — заявив Андреас Фейст з Центру обробки та аналізу інфрачервоних даних (IPAC) Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech).

Галактики вважаються більш «зрілими», якщо вони містять значну кількість пилу і важких елементів. «Ми не очікували побачити в цих далеких галактиках стільки пилу і важких елементів», — зізнався Фейст. Пил і важкі елементи (визначені астрономами як всі елементи важче водню і гелію) вважаються побічним продуктом вмираючих зірок. Але галактики в ранньому Всесвіті ще не встигли створити зірки, тому астрономи були здивовані, виявивши там багато пилу або важких елементів.

Художня анімація обертової пилової далекої галактики Автори: Б. Сакстон NRAO / AUI / NSF, ESO, NASA / STScI; NAOJ / Subaru

Щоб дізнатися більше про далекі галактики, астрономи хочуть навести ALMA на окремі галактики і спостерігати їх більш тривалий час. «Ми хочемо точно побачити, де знаходиться пил і як рухається газ. Ми хочемо порівняти пилові галактики з іншими, що знаходяться на такій же відстані, і з’ясувати, чи знайдемо ми щось особливе в їх оточенні », — робить висновок Паоло Касата з Університету Падуї в Італії.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»