Людина

Як перемогти шкідливі звички

 

Під шкідливими звичками в наш час мається на увазі не тільки алкоголізм або наркоманія, але і багато інших речей — ігроманія, схильність до переїдання, інтернет-залежність… Все це заважає нам повноцінно жити, працювати і будувати стосунки.

Давайте поговоримо про універсальні способи боротьби з шкідливими звичками, запропонованих психологами.

21-06-15-foto-600x340-1

Перепрограмування мозку

Психотерапевт Річард О’коннор вважає: “Стереотипів саморуйнівної поведінки більше, ніж ми думаємо”. Однак ми не завжди усвідомлюємо, що вони руйнівні, тому повторюємо одні і ті ж дії знову і знову.

Фахівці вважають, що можна позбутися від шкідливих звичок за допомогою змін у мозку. Але як їх досягти? Треба почати практикувати корисні звички, тоді в мозку виникнуть нові нейронні зв’язки і наша поведінка зміниться. Але зрозуміло, що на це може піти не один місяць.

Саме тому рідко працюють дієти. Людина декілька тижнів обмежує себе в їжі і скидає вагу. Але коли дієта закінчується, вона повертається до колишнього способу життя. Порівняємо це з навчанням музиці або іноземної мови. Адже цього не можна навчитися всього за декілька тижнів! Те ж саме і зі здоровим способом життя. Мозок необхідно “програмувати”, заявляють експерти.

Так, для того, щоб позбутися від звички їсти шкідливу їжу, слід лише тривалий термін суворо дотримуватися правильного способу харчування. Біда більшості дієт в тому, що вони розраховані якраз на короткі терміни, типу “скинути п’ять кілограмів за тиждень”. Можливо, короткострокова дієта і дасть результат, але він буде тимчасовим. За тиждень або навіть місяць мозок не відучиться від звичних “шкідливостей” і після закінчення дієти швидко “згадає” колишні харчові звички.

Для того, щоб результат виявився стійким, потрібно щонайменше кілька місяців “тренінгу”. Коли ви дійсно звикнете до здорової їжі, іншої вам просто не захочеться.

Аналіз і контроль

Є ряд універсальних принципів, які можна застосувати практично до будь-якої шкідливої звички, щоб позбутися від неї. Ось вони.

Зосередьтеся на одній шкідливій звичці, яку хочете змінити

Не намагайтеся разом позбутися від усього, що псує вам життя — наприклад, впертості, трудоголізму, невпевненості в собі… Виберіть щось одне і починайте з цим боротися. Якщо будете застосовувати “комплексний підхід”, то, швидше за все, нічого не доб’єтеся, так як весь час будете розпорошуватися.

Проаналізуйте свою шкідливу звичку

Краще робіть це в письмовому вигляді. Відзначайте, в який час дня “запускається” ваша звичка. Скажімо, коли вам найбільше хочеться випити спиртного або з’їсти заборонені ласощі. Фіксуйте, в якому це відбувається настрої, що послужило стимулом (може, чиясь репліка на вашу адресу чи ще якийсь подразник).

Не забудьте обов’язково вказати, які виявилися наслідки вашого потурання шкідливій звичці. Що ви відчуваєте, коли потураєте їй — може, вам соромно і ви відчуваєте себе винуватим, а може, ви навпаки відчуваєте полегшення?

Подумайте, яким чином ви можете контролювати свою звичку

Чи можете ви говорити собі “стоп!”, коли вас тягне випити чарку, закурити сигарету або з’їсти гамбургер? За яких умов ви готові відмовитися від шкідливої звички?

Призначте дату для початку боротьби зі шкідливою звичкою

Дата повинна бути пов’язана з найближчим часом. Якщо ви відкладете початок подолання шкідливої звички більше, ніж на два тижні, то ви просто забудете про те, що збиралися боротися з нею. Не вирішуйте для себе: “Займуся цим, коли завершу проект”, “після відпустки” і так далі. Це не спрацює. Визначте конкретний термін.

Візьміть на себе зобов’язання присвятити боротьбі з шкідливою звичкою три місяці

Це цілком достатній термін для того, щоб домогтися стійких змін. Обведіть у календарі дату, коли ви почали боротьбу. Якщо в якийсь день ви знову повернулися до своєї згубної звички, викресліть його з календаря і на наступний день знову спробуйте боротися.

Кожен день вчіться контролювати себе

Саме брак самоконтролю призводить до того, що ми опиняємося в полоні саморуйнування. Спробуйте протриматися хоча б день — завтра вам буде вже простіше контролювати себе.

Натхнення: www.medpulse.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button