Людина

Які продукти призводять до ожиріння

Чому британці стають більш повними? Недавня стаття в “The Guardian” звинуватила оброблені продукти з цукром, але чи дійсно це так просто? Експерт по дієті доктор Сара Джексон з Університетського коледжу Лондона (UCL — University College London) пояснить, у чому насправді полягає проблема…

Останнім часом у засобах масової інформації багато говорять про перероблені продукти і небезпеку вживання занадто великої кількості цукру, а деякі припускають, що саме вживання оброблених продуктів є причиною нинішньої кризи ожиріння. Бажання виявити причину набору ваги не нове — у 80-х роках саме дієта отримала всю провину в наборі жирової маси. Але насправді причин набору ваги багато, і всі вони складні за своєю сутністю.

В останні десятиліття різко зросли показники ожиріння, за що багато хто звинувачує “середовище з ожирінням” (тобто навколишнє середовище, яке сприяє ожирінню), в якому ми живемо. Оброблені харчові продукти з високим вмістом калорій, які, як правило, зроблені в основному з цукру — дешево коштують і широко доступні; у нас є менше необхідності бути фізично активними через автоматизації багатьох робочих місць та зростання “екранних” розваг. Однак, якщо б це було так, хіба ми всі не були б з надмірною вагою?

Однак насправді сталося те, що розподіл ваги тіла змінився. Люди в цілому стали важчими, але зміна є найбільшим на верхньому рівні: набагато більша частина людей в даний час має “патологічне” ожиріння — дуже високий індекс маси тіла (ІМТ), який супроводжується безліччю пов’язаних зі здоров’ям проблем. Це говорить про те, що якщо “середовище з ожирінням” існує, то його основний ефект полягає в тому, що люди, які вже були схильні до ожиріння, стають непропорційно ще більш огрядними.

У 2007 році покійна професор Джейн Уордл запропонувала теорію поведінкової сприйнятливості до ожиріння, щоб пояснити, як генетичні та екологічні фактори взаємодіють і змушують людей набирати вагу. Вона вважає, що генетично зумовлені відмінності в апетиті можуть відігравати ключову роль у виявленні того, хто набирає вагу. Люди, чиї гени роблять їх сприйнятливими до харчових сигналів, з більшою ймовірністю переїдають, коли смачна їжа легко доступна, і тому частіше їдять. Ті, чиї гени роблять їх менш сприйнятливими до почуття “ситості” або повноти, з більшою ймовірністю переїдають у відповідь на великі розміри порцій, і тому, як правило, їдять більш великі страви. Ці відмінності починають впливати на вагу дуже рано в житті.

Відмінності в середньому споживанні їжі між людьми, що мають надлишкову вагу, і тими, хто такими не є, досить малі (менше ніж 70 калорій в день, згідно з деякими дослідженнями — приблизно те ж саме, що печиво, сприяє травленню), але тільки невелика кількість додаткових калорій кожен день відкладається протягом місяців і років. Таким чином, замість того, щоб намагатися визначити єдину причину ожиріння або знайти швидке рішення, як скорочення цукру, людям корисніше буде думати більш широко про те, як вони реагують на їжу, і визначити стратегії, які допоможуть взяти під контроль їх раціон харчування.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button