Земля

ШІ визначає локальні осередки забруднення за допомогою супутникових знімків

Новий інструмент штучного інтелекту використовує комбінацію машинного навчання, супутникових зображень і даних про погоду, щоб самостійно знаходити місця з сильним забрудненням повітря аж до кварталу міста.

Image by Marion Wellmann from Pixabay

Вчені з Університету Дьюка розробили інструмент штучного інтелекту, який допоможе дослідникам виявляти й скорочувати джерела небезпечних викидів. Крім того, він стане в нагоді у вивченні впливу викидів на здоров’я людини в конкретному місці міста.

Автори нового інструменту ШІ особливо зацікавлені у виявленні рівнів частинок PM2,5.

PM2.5 – це тверді частинки розміром менш як 2,5 мікрон. Їх діаметр в 30 разів менше, ніж діаметр людської волосини. До них відноситься суміш частинок пилу, золи, сажі, а також сульфатів і нітратів, які перебувають в підвішеному стані в повітрі. Саме ці речовини викликають помутніння повітря, типове для центрів найбільших мегаполісів.

Частинки PM2.5 здатні забиратися глибоко в дихальні шляхи й осідати в легенях. Вдихання цих частинок може викликати подразнення очей, носа, горла та легень, а також напади кашлю, нежиті та задухи. Але цим не вичерпується небезпека їх впливу. Норма концентрації частинок PM2.5, встановлена Всесвітньою організацією охорони здоров’я – 25 мікрограмів на кубічний метр. Перевищення цієї норми може порушити нормальну роботу легенів і викликати розвиток багатьох небезпечних захворювань, таких як рак легенів, інфекції дихальних шляхів і серцево-судинні захворювання.

ІІ визначає локальні осередки забруднення за допомогою супутникових знімків
Новий алгоритм штучного інтелекту вибрав ці супутникові зображення розміром з квартал в якості локальних гарячих точок (вгорі) і прохолодних точок (внизу) для забруднення повітря в Пекіні. Надано: Туншу Чжен, Університет Дьюка.

У звіті Global Burden of Diseases за 2020 рік повідомляється, що 90% населення планети проживає в місцях, де кількість PM2,5 небезпечно для здоров’я. При цьому в більшості міст немає наземних станцій моніторингу повітря через високу вартість.

Крім того, вони дають лише загальне уявлення про умови забруднення повітря в певному регіоні, але для жителів різних районів міста ці дані марні. Щоб розв’язати проблему, вчені створили інструмент для вимірювання PM2,5 в діапазоні 300 метрів (міського кварталу).

ІІ визначає локальні осередки забруднення за допомогою супутникових знімків
Новий алгоритм штучного інтелекту виявив кілька гарячих точок і прохолодних місць із забрудненням повітря в Делі. Надано: Школа медсестер Університету Дьюка.

Використовуючи супутникові дані, показники погоди й машинне навчання дослідники навчили алгоритм автоматично знаходити гарячі й прохолодні точки забруднення повітря. Розробники використовували техніку залишкового навчання. Алгоритм спочатку оцінює рівні PM2,5, використовуючи тільки дані про погоду. Потім він вимірює різницю між цими оцінками й фактичними рівнями частинок. В результаті алгоритм вчиться використовувати супутникові зображення, щоб покращувати прогнози.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button