Людина

Крики радості люди розпізнали краще криків страху і агресії

Психологи продемонстрували, що за допомогою крику люди передають шість різних станів і легко відрізняють позитивні вигуки від сигналів небезпеки.

Image by Alexandr Ivanov from Pixabay

Крики нерідко супроводжують переживання страху і агресії. Вони попереджають людей про небезпеку. Так поводяться всі людиноподібні примати. Але люди іноді кричать з абсолютно іншого приводу – наприклад, від подиву. Психологи з Університету Цюріха продемонстрували, що ми використовуємо шість різних видів крику і навіть здатні розрізнити їх на слух. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі PloS Biology.

Вчені відібрали 12 здорових дорослих добровольців. Їх просили подумки занурюватися в різні позитивні або негативні ситуації – наприклад, напад на темній вулиці або перемога улюбленої команди на Кубку світу – і кричати. Крики фіксували, після чого дали прослухати кількома групами інших добровольців. У першій групі повинні були оцінити, наскільки звук привертає увагу, наскільки сильну викликає внутрішню відповідь (від 0 до 1); у другій групі просили описати характер крику (радісний, жаху і так далі).

Автори провели серію таких експериментів з різними варіаціями, в тому числі при паралельному відстеженню активності мозку чули крик добровольців за допомогою томографа. Це дозволило виділити шість різних форм крику, що відповідають різним переживанням: болі, злості, страху, задоволення, смутку і радості. Цікаво, що сильнішу відповідь викликали не «негативні» звуки (болі або злості), а «позитивні» (радість і задоволення). На записах добровольці розпізнавали їх швидше і точніше.

Чому так відбувається, неясно, адже, наскільки відомо, в інших тварин крики служать виключно для попередження про загрози. Однак автори роботи припускають, що справа в найвищій соціальності людини. Люди проводять практично весь час в суспільстві собі подібних, а для підтримки стійкості цих зв’язків спільні позитивні переживання навіть важливіше, ніж негативні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button