Всесвіт

«Інопланетні» сигнали FRB виявилися дуже небезпечними

Дослідники знайшли небезпечний компонент, який супроводжує швидкі радіоімпульси (FRB). Мова йде про пов’язанні з ними найпотужніші гамма-випромінювання.

989a10abf3fda75db971e7aa60d65fce
Швидким радіоімпульсом називають одиничний радіоімпульс, який триває кілька мілісекунд і, можливо, має космічне походження. Потужність спалаху порівнянна з викидом в космос енергії, що випускається нашим світилом протягом декількох десятків тисяч років. Вперше FRB зафіксували в 2007 році, і до сьогодні у вчених немає єдиного розуміння природи цього явища. Деякі експерти вважають, що такі сигнали навіть можуть мати позаземне походження.

Нове відкриття, опубліковане в журналі Astrophysical Journal Letters, робить швидкі радіоімпульси ще більш загадковими. Вчені проаналізували спалах FRB131104, використовуючи оптичні, рентгенівські і гамма-телескопи. За допомогою обсерваторії Swift була виявлена «тінь» FRB131104.

Мова йде про найпотужніші гамма-спалахи, що тривають набагато довше, ніж швидкі радіоімпульси, – від двох до шести хвилин. При цьому енергія, що виділяється, може в мільярд раз перевищувати її величину для радіодіапазону. Іншими словами, якби джерело такого спалаху перебувало відносно близько до Землі, життя на останній було б знищене.

Факт наявності гамма-тіні у FRB змушує засумніватися в головних теоріях походження швидких радіоімпульсів. Ці сигнали надто сильні для того, щоб явище можна було списати на магнетара – нейтронну зірку, яка має винятково сильне магнітне полее. Розрахунки також не дозволяють пояснити феномен наднової.

Гіпотетично випромінювання може бути породжене злиттям нейтронних зірок, але для цього останні повинні «дивитися» на нас під особливим кутом. Надалі вчені мають намір перевірити останню гіпотезу за допомогою таких обсерваторій, як LIGO (лазерно-інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія). Можливо, експертам пощастить відповісти на ряд питань.

Не так давно дослідники з Китаю назвали природу сигналу FRB 121102. Вчені пов’язали його виникнення з посиленням електромагнітного випромінювання при проходженні останнього через астероїдний пояс в одній з віддалених планетних систем.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button