Аналітика

Іранська нафта затопить Перську затоку

Поки Іран відновлюється після десяти років міжнародних санкцій, його конкуренти, арабські країни Перської затоки, стоять перед найбільшою економічною небезпекою з часів світової фінансової кризи.

a5a8057ca9b5283766ee659bd4cd604d

Уряди шести країн зі складу Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) готові на багато, щоб впоратися з обвалом цін на нафту. У спробі приборкати зростаючі дефіцити бюджетів урізуються деякі з найщедріших у світі систем соціального забезпечення. В окремих країнах підрядники стикаються із затримкою державних платежів і змушені скорочувати чисельність співробітників, щоб обмежити витрати.

У неділю перспектива того, що Іран наростить постачання нафти на світовий ринок, привела до обвалу всіх великих фондових індексів Близького Сходу, за винятком індексу Тегеранської біржі. Ринки лихоманить від падіння цін на нафту і глобальної корекції. При вартості нафти менше $ 30 за барель уряди будуть змушені скорочувати соціальні витрати, якими громадяни користувалися багато десятиліть. Все це супроводжується зростаючою нестабільністю регіону і локальними конфліктами з Іраном на всьому просторі, починаючи від Сирії і закінчуючи Єменом.

Головний економіст по центральній і східній Європі, Близькому Сходу і Північній Африці банку HSBC Holdings Саймон Вільямс каже:

«Протягом 40 років країни Затоки залежали від експорту енергоносіїв і державних витрат; це єдині джерела доходу регіону, тому неможливо знайти швидкі або легкі відповіді на нинішні проблеми. Без зростання цін на нафту тягар реформ доведеться нести громадянам, які зіткнуться зі збільшенням витрат і скороченням реальних доходів ».

У той час як Іран страждав від санкцій, накладених у зв’язку з ядерною програмою, країни РСАДПЗ використовували нафтодолари, щоб збільшити резерви і створити суверенні фонди. Фонди виступали покупцями акцій багатьох західних компаній, наприклад, Barclays Plc і General Electric. Неабияк набряклий державний сектор приймав на роботу виключно власних громадян, іноземцям залишалося задовольнятися роботою в приватному секторі.

Поступово ситуація змінюється. За перші 11 місяців 2015 року чисті іноземні активи центрального банку Саудівської Аравії скоротилися на 96 млрд доларів до 628 млрд. Вперше з 2007 року уряд розмістив облігації, щоб фінансувати бюджетний дефіцит у розмірі 15% ВВП. Влада планує продати частки в державних активах – лікарнях, дорогах, аеропортах – і скоротити субсидії на паливо.

Старший економіст по Близькому Сходу банку VTB Capital Раза Ага каже:

«Вперше за 15 років вони зіткнулися з реальним фіскальним викликом. Ці заходи – серйозний крок ».

Лідером команди реформаторів виступає принц Мухаммед бен Салман, син короля і другий претендент на трон. В інтерв’ю The Economist, опублікованому в цьому місяці, принц Саудівської Аравії заявив, що уряд може приватизувати частини найбільшої державної нафтової компанії світу. Не виключаються ніякі реформи, у тому числі скорочення держслужбовців. Бахрейн і Оман також підняли ціни на паливо. Маскат розглядає можливість відмови від усіх корпоративних податкових пільг. Субсидії були скорочені навіть в Об’єднаних Арабських Еміратах та Катарі.

За оцінкою Міжнародного валютного фонду, дві з цих країни краще за інших підготовлені до падіння цін на нафту завдяки порівняльній величині активів по відношенню до розміру населення. Старший науковий співробітник Оксфордського університету і автор книжки «Зворотний бік саудитів: шиїзм, незгоди і сектантство» (The Other Saudis: Shiism, Dissent and Sectarianism) Тобі Маттіесен каже:

«Політична згода між правлячою елітою та громадянами заснована на розподілі багатства, тому будь-яке скорочення субсидій та інших послуг матиме деякі політичні наслідки ».

Ринки регіону вже страждають. Вартість міжбанківського кредитування зростає, а інвестори сумніваються в прихильності центральних банків у прив’язці національних валют до долара. У неділю індекс широкого ринку Саудівської Аравії Tadawul All Share впав на 5,4%. За минулий рік індекс втратив більше 35%. За той же період індекс ринків MSCI Emerging Market знизився на 26%. Голова відділу капітальних та фінансових ринків компанії Adeem Capital Мохаммед Альсуваед каже:

«Рівень невизначеності високий, супутні новини негативні: санкції з Ірану зняті, і тепер всі чекають, коли його нафта наводнить ринок».

У неділю розробник і оператор залізничної мережі ОАЕ компанія Etihad Rail заявила про 30-відсоткове скорочення чисельності співробітників. Абу-Дабі прагне урізати витрати після падіння нафтових котирувань. Намагаючись пристосуватися з уповільненням економічного зростання, National Bank of Ras Al-Khaimah також скорочує чисельність персоналу на 250 чоловік. У дослідженні, опублікованому в грудні 2014 року, МВФ відгукнулося про Дубаї як про успішний приклад диверсифікації економіки країною Затоки.

Скоротити залежність від нафти «дуже складно», і звичайно це залежить від заходів, прийнятих задовго до цінового шоку. Відповідно до проекту бюджету, поданого на розгляд парламенту Ірану, в наступаючому 21 березня фінансовому році частка доходів від експорту нафти складе 25% від всієї виручки країни. У разі Саудівської Аравії цифра сягає 70%. Ірану належить ще багато зробити, перш ніж він зможе конкурувати з економіками інших країн Перської затоки, вважає доцент Університету Катару Адель Абдель Гафар. Для модернізації інфраструктури країні потрібні значні інвестиції. Він каже:

«Іран та інші країни Затоки знаходяться на різних стадіях економічної зрілості. Ісламській республіці будуть потрібні значні інвестиції у видобуток і переробку нафти – вони трохи запізнилися до початку гри. Якщо в Ірана вийде нагнати конкурентів, він може перетворитися на серйозного конкурента ».

Детальніше на insider.pro


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button