Всесвіт

Чому відбуваються спалахи на Сонці та як їх передбачити

Сонячні спалахи, як виявилося, залежать не від плям, а від перепідключення магнітних полів зірки, причому найсильніші спалахи відбуваються через подвійні м-подібні магнітні дуги.

Прогнозування космічної погоди — суцільні здогадки. Пророцтва сонячних спалахів, як правило, засновані на ступені активності, що спостерігається на поверхні Сонця, причому без урахування якихось конкретних процесів.

Але нова техніка прогнозів допоможе передбачити сильні викиди радіації, заявили вчені. Новий метод вже дозволив передбачити кілька потужних спалахів. Випромінювання сонячних спалахів може бути шкідливим. Воно впливає на радіосигнали, пошкоджує супутники і електромережі, а також завдає шкоди космонавтам. Більш точні прогнози дозволять уникнути всього цього, тимчасово відключаючи, наприклад, чутливі системи.

Сучасні методи прогнозування засновані на моніторингу плям — темних областей на поверхні Сонця з потужними магнітними полями. Але це неефективно і призводить до великої кількості помилкових тривог.

Новий метод прогнозів заснований на петлях магнітних полів Сонця. Вчені відстежують їх перестроювання, відомі як магнітні перепідключення, під час яких відбуваються сплески енергії — сонячні спалахи. Лінії магнітного поля Сонця зациклюються і перетинаються один з одним. Коли ці лінії розриваються і возз’єднуються, вивільняється величезна кількість енергії, що викликає спалахи. Ще не зрозуміло до кінця, як і за яких умов це відбувається.

У новому дослідженні фізики з Університету Нагоя в Японії припускають, що найсильніші спалахи виникають, коли дві дугові лінії магнітного поля з’єднуються, утворюючи м-подібну петлю. Ця «подвійна дугова нестабільність», розширюючись під час перемикання, вивільняє колосальну енергію.

Дослідники визначили області на Сонце з високою магнітною активністю і з’ясували, чи виникали там умови для появи подвійної магнітної дуги. Потім вони передбачали виникнення найпотужніших спалахів. У семи з дев’яти випадків прогнози виявилися вірними.

Це говорить про те, що дослідники, можливо, визначили основний фізичний процес, який лежить в основі появи найпотужніших сонячних спалахів.

Кнопка «Наверх»