Екологія

Частота прибережних повеней до кінця століття може збільшитися на 50%

До кінця XXI століття повені в усіх прибережних регіонах Землі стануть відбуватися приблизно на 50% частіше. Це поставить під загрозу об’єкти економічної інфраструктури з сукупною вартістю до 20% від світового ВВП, пишуть кліматологи в науковому журналі Scientific Reports.

“Незвично сильні повені, які раніше траплялися раз на століття, до кінця XXI століття будуть відбуватися приблизно в десять разів частіше. Це говорить про те, що значна частина прибережних громад знаходиться під загрозою знищення. Готуватися до цього потрібно вже зараз”, – розповіла Ебру Кірезджі, кліматолог з Мельбурнського університету (Австралія) і один з авторів дослідження.

Кліматологи вважають, що від глобального потепління може не тільки значно зрости рівень Світового океану, “завдяки” йому можуть відбуватися частіші прибережні повені. Їх причиною можуть бути незвично сильні шторми та інші екстремальні погодні явища.

Вчені побоюються, що подібні події можуть зробити багато низинних прибережних регіонів Землі, де зосереджена значна частина її населення і промислового потенціалу, непридатними або дуже дорогими для проживання. Кірезджі та її колеги спробували отримати перші досить точні і детальні прогнози подібного роду, прорахувавши те, як зростання рівня моря і почастішання штормів будуть впливати на частоту повеней.

Для цього вчені створили комп’ютерну модель Землі, яка показує, як зростання температури води і танення льодовиків Арктики і Антарктики вплинуть на рівень моря, а також як “накачування” теплової енергії в атмосферу буде діяти на ймовірність аномально сильних штормів і ураганів.

За допомогою цієї моделі вчені прорахували кілька сценаріїв того, як зміниться ситуація в прибережних регіонах планети. Сценарії відрізнялися тим, наскільки активно людство буде боротися з глобальним потеплінням в найближче століття.

Ці розрахунки показали, що у всіх випадках найбільші проблеми з повенями будуть виходити не від зростання рівня моря, на частку якого доводиться близько третини подібних подій, а від незвично сильних ураганів. Завдяки обом факторам прибережних повеней до кінця століття стане приблизно на 50% більше. Це станеться, якщо людство відмовиться від подальших скорочень в обсягах викидів парникових газів.

Згідно з прогнозом, особливо сильно ці катаклізми торкнуться західне узбережжя Франції, Португалії та Іспанії, північні береги Австралії та Нової Зеландії, східне узбережжя США, Китаю, Бразилії та Африки, а також західні береги країн Південно-Східної Азії. У цих регіонах прибережні повені будуть відбуватися в десятки разів частіше, ніж у попередні роки.

У цілому ці процеси торкнуться прибережні території площею приблизно в 800 млн км.кв з населенням близько 225 млн осіб. При цьому загальна вартість об’єктів інфраструктури та житлових приміщень, якими будуть загрожувати подібні повені, складе від 12 до 20% від світового ВВП.

Виконання Паризьких угод і часткова реалізація інших заходів, згідно з розрахунками Кірезджі і її колег, знизить ці показники приблизно в півтора раза. Проте кількість і частота прибережних повеней все одно виросте досить сильно. Тому вчені рекомендують почати будувати захисні споруди і опрацьовувати заходи з ліквідації наслідків подібних повеней вже сьогодні.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button